infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Basowiszcza - Gródek 22-24 lipca 2011

Basowiszcza - Gródek 22-24 lipca 2011

Basowiszcza 2011

22-24 lipca 2011

Gródek

 BASOWISZCZA 2011 / PROGRAM

 Basowiszcza 2011PIĄTEK 22.07.2011

 15:00 Wolna scena

16:00 Otwarcie festiwalu

16:10 Konkurs

18:45 Yellow Brick Road

19:45 Akute

20:45 Zero-85

21:45 R.U.T.A.

23:00 TT-34

00:00 Exist M

 

DJ sety / "Bajka-Nur":

01.00 TOM ENCORE

03.00 EASTERN BORDERLINE MASSIVE

 

9. SOBOTA 23.07.2011

 11:00 Warsztaty szablonu

12:00 Kino festiwalowe

15:30 Wolna scena

17:00 Ogłoszenie wyników konkursu / koncert laureata nagrody Grand Prix

18:00 Beton

19:00 DakhaBrakha & Port Mone

20:30 Tymon & Transistors

22:00 Neuro Dubel

23:30 IQ48

00:30 Znich

 

10. NIEDZIELA 24.07.2011

 

12:00 Kino festiwalowe

15:00 Prezentacja prac powstałych podczas warsztatów

 

"Basowiszcza" jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, a wstęp na imprezę jest bezpłatny.

 

KONKURS

Spośród 22 nadesłanych zgłoszeń do części konkursowej jury zakwalifikowało 5 następujących zespołów: HAROTNICA, YELLOW POWER, VURAJ, AVIAS, KASZLATY WOH. Dodatkowo w konkursie wystąpi laureat Festiwalu Men's Fest zespół AMAROKA.

JURY: Michał Owczarek - dziennikarz (Trójka - Polskie Radio), Bogusław Kasperuk - muzyk (Zero-85), Tatiana Zamirouskaya - krytyk muzyczny.

Nagroda Grand Prix: 1000$

 

WARSZTATY BIAŁEGO ŚPIEWU

Nauka techniki śpiewu tradycyjnych podlaskich pieśni.

19 - 24 lipca, Baryk

Zajęcia prowadzone w trzygodzinnych blokach, dwa razy dziennie przez Annę Fionik i Julitę Charytoniuk z grupy ŻEMERWA.

koszt: 150 zł (studenci) / 180 zł (pozostałe osoby)

Szczegóły: www.basowiszcza.org/

 

WARSZTATY SZABLONU

Wycinanie i malowanie szablonów pod okiem  Wojciecha Koronkiewicza.

23 lipca, godz. 11.00, miejsce: Baryk

czas trwania: ok. 3 godzin

koszt: bezpłatne

rejestracja: www.basowiszcza.org


KINO FESTIWALOWE

"Filmy, które trzeba zobaczyć"

23 i 24 lipca, godz. 12:00, sala kinowa "Tutaka"

"Człowiek z kamerą", 1929, reż. Dz. Vertov

"Przez cmentarz", 1965, reż. V. Turau

"Jestem z dzieciństwa", 1966, reż. V. Turau

"Przygody Pinokia", 1975, reż.  L. Nachajeu

"Wieniec sonetów", 1976, reż. V. Rubinchik

"Dzikie polowanie Króla Stacha", 1979, reż. V. Rubinchik

"Idź i patrz", 1985, reż. E. Klimau

"Okupacja. Misterium.", 2004,  reż. A. Kudzinenka

basowiszcza_1_1024x768 basowiszcza_2_1024x768

 

O FESTIWALU

1. ORGANIZATOR

 Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BZS) powstało w 1981 roku i jest organizacją pozarządową, skupiającą młodzież akademicką narodowości białoruskiej. Działacze BZS, podobnie jak członkowie siostrzanej organizacji NZS, brali czynny udział w walce z systemem komunistycznym. W wolnej Polsce BZS skupia się głównie na działalności kulturalnej, społecznej i oświatowej. Aktualnie organizacja działa przy ośrodkach akademickich w Białymstoku i Warszawie.

 

2. FESTIWAL MUZYKI MŁODEJ BIAŁORUSI

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "BASowiszcza" organizowany jest nieprzerwanie od 1990 roku na leśnej polanie „Baryk” (j. biał. akcent na "y", pol. „Boryk”) w Gródku k. Białegostoku. Jest największym i najstarszym festiwalem białoruskiej muzyki rockowej na świecie.

BASowiszcza to przede wszystkim prezentacja zespołów mniejszości białoruskiej zamieszkującej Białostocczyznę – w przeszłości były to m.in. R.F. Braha, Kardon, The Dvery, Wiadro, 5set5, zaś obecnie Zero-85, Rima, Beton. W przeważającej większości gwiazdy BASowiszcza i młode zespoły biorące udział w konkursie to goście zza wschodniej granicy. Ze względu  na panujący na Białorusi od 17 lat reżim Łukaszenki festiwal w Gródku to, zarówno dla białoruskich wykonawców jak i publiczności, jedna z nielicznych okazji do swobodnej ekspresji artystycznej, wolności obywatelskiej i obyczajowej.

 Od początku istnienia festiwalu jednym z jego głównych zadań jest tworzenie swoistego mostu ponad podziałami, budowanie dialogu i partnerstwa młodego pokolenia Białorusinów i Polaków. Od 1993 roku na scenie w Baryku publiczność białoruska i polska mogła zobaczyć i usłyszeć występujące obok siebie następujące gwiazdy: Ulis, Nowaje Nieba, Mroja, Krama, Deviation, N.R.M., ZET, Pomidoroff, Neuro Dubel, Lyapis Trubetskoy, Gurzuf, Troitsa, Kriwi, Palac, Drum Extasy, KULT, Armia, Proletaryat, Pidżama Porno, Acid Drinkers, Illusion, Lao Che, C.K.O.D., KSU, Lipali i wiele innych.

 W przeszłości festiwal niejednokrotnie był wspierany przez malarza prof. Leona Tarasewicza. W latach osiemdziesiątych był on działaczem i jednym z założycieli BZS. Jest autorem znaku (logo) organizacji, graficznego opracowania kilku edycji festiwalu (plakat, scenografia), jak i wielu innych form kreacji artystycznej, towarzyszących różnorodnym działaniom BZS.

 

"Basowiszcza" jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, a wstęp na imprezę jest bezpłatny.

 

Głównym sponsorem festiwalu pozostaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - jednostka odpowiedzialna za finansowanie działalności kulturalnej mniejszości narodowych w RP.

3. BASOWISZCZA 2011

 

XXII edycja festiwalu to przede wszystkim wielowarstwowość i różnorodność gatunkowa. Do udziału w BASowiszczu 2011 zaprosiliśmy m.in.: przedstawicieli polskiej sceny – projekt R.U.T.A. oraz Tymon & Transistors, wspólny projekt ukraińsko-białoruski DakhaBrakha & Port Mone, gwiazdy z Białorusi – Neuro Dubel, TT-34, IQ48, Znich oraz przedstawicieli gospodarzy - Zero-85 i Beton. Ponadto odbędzie się szereg imprez towarzyszących, m.in. DJ sety, performances, projekcje filmów, spotkania z artystami, panele dyskusyjne, warsztaty śpiewu białego, szablonu.

Planowane są zmiany i niespodzianki również od strony technicznej. Będzie to m.in. scena modułowa i system wizualizacji, stoiska z tzw. zdrową kuchnią i kuchnią wegetariańską. Kontynuując zeszłoroczną ideę zaaranżowania części terenu festiwalu, gdzie przygotowaliśmy „plażę” pośrodku lasu, w tym roku przygotujemy centrum kosmiczne „Bajka-Nur”.

 

4. BASOWISZCZA - NAZWA

Nazwa festiwalu pochodzi od białoruskiego akronimu nazwy organizatorów BAS - Bielaruskaje Ab’jadnannie Studentau - BASowiszcza ,do którego dołączono formant - iszcza (pl. -isko). W dosłownym tłumaczeniu: Basowisko. Zalecana forma pisowni BASowiszcza;

Akcent stawiamy na literę “o”.

Odmiana: mianownik BASowiszcza, dopełniacz BASowiszcza, celownik BASowiszczu,  biernik BASowiszcza, narzędnik (z) BASowiszczam, miejscownik (o) BASowiszczu.

 

BASOWISZCZA 2011 / INFORMACJE

 

5. SPONSORZY

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, ŻUBR - Kompania Piwowarska SA, Białoruskie Radio Racja

6. PARTNERZY

Urząd Gminy Gródek, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Kamunikat - Białoruska Biblioteka Internetowa, Generation.BY

7. PATRONATY MEDIALNE

Gazeta Wyborcza w Białymstoku, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio Białystok, Telewizja Polska S.A. oddział w Białymstoku

 

11. ZESPOŁY

AKUTE  www.myspace.com/akutemusic/music

Jedno z ostatnich odkryć niezależnej białoruskiej sceny rockowej,  laureat części konkursowej Basowiszcza 2010, uznany za najlepszy debiut podczas ULTRA MUSIC AWARDS 2009. Swoją muzykę określają jako „disco-dekadans” ("диско-декаданс" ), inspirują ich Arctic Monkeys, The Killers czy The Strokes.

 

BETON  myspace.com/betonpodlasie

Siedmioosobowy zespół złożony z zapaleńców muzycznych z różnych zakątków Podlasia. Psychodelik-disco-punk, liryczne techno to jedyne, w co wierzą. Pięć młodych kobiet i dwóch zacnych facetów zawróci w waszych głowach i zaleje tonami muzyki, przy której nie sposób ustać na miejscu.

 

DAKHA BRAKHA  www.dakhabrakha.com.ua

Ukraiński zespół folkowy tworzący ethno-chaos w najczystszym tego słowa znaczeniu. Koncertowali w wielu krajach Europy, podbijając serca publiczności muzyką obdarzoną gigantycznym ładunkiem emocjonalnym. Eksperymentują z ukraińskim folkiem, nie przestając przy tym poszukiwać inspiracji w muzyce Azji i Afryki. Do instrumentarium zespołu wchodzą indyjska tabla, gong buddyjski, wiolonczela, marakasy, rosyjskie treszczotki, dżamba, darbuka. Ich koncerty zapadają na długo w pamięć.

 

EXIST M  www.myspace.com/existm/music

Objawienie zeszłorocznego konkursu FMMB Basowiszcza 2010. Któż przypuszczałby, że w tak drobnym ciele wokalistki zespołu Nastii siedzi iście szatański głos. Ich muzyka to połączenie metalu z elektroniką, jakiego jeszcze na Białorusi nie było.

 

IQ48  www.iq48.net

Zdarovyje Łosi z Mińska. Mieszają style i bawią się gatunkami z pogranicza rocka, hip hopu, ska i funku. Po zwycięstwie w części konkursowej Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza 2003 konsekwentnie zaczęli tworzyć jedynie w języku białoruskim.

 

NEURO DUBEL  www.neurodubel.com

Klasyka białoruskiego ciężkiego grania, ale też uwielbiają bawić się konwencjami, sięgając do reggae i bluesa. Dysponują niezwykłą sceniczną energią, którą od lat zarażają publiczność festiwalu. Za swój ostatni album „Stasi” zespół otrzymał główną nagrodę podczas „Rock-Koronacji 2008”.

 

PORT MONE  www.portmone.livejournal.com

Ambient wprost ze stolicy Białorusi w tym roku w nietypowym projekcie wraz z grupą Dakha Brakha. Instrumentalne trio powstało w 2006 roku. W swojej muzyce łączy style i formy – od ambientu i muzyki eksperymentalnej po kompozycje klasyczne. W 2009 roku wydali swoją debiutancką płytę „DiP”, która została uznana za najlepszy album instrumentalny roku na Białorusi.

 

R.U.T.A.  www.karrot.pl/ruta

Projekt powstały z inicjatywy Macieja Szajkowskiego (Kapela ze Wsi Warszawa), do którego zaprosił znajomych muzyków wywodzących się z różnych środowisk. Brzmienie zespołu jest fuzją tradycyjnego instrumentarium z estetyką hardcore-punku. Teksty RUTY opisują bunt chłopów przeciw feudalnemu ustrojowi. Uczestnicy projektu rozszyfrowują skrót R.U.T.A. jako Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno-Artystowska. Tak dzikiej energii gródecka scena dawno już nie miała przyjemności gościć.

 

TT-34  www.tt34.com

Jeden z czołowych przedstawicieli alternatywnego rocka na Białorusi. Swoją popularność zawdzięczają wykorzystaniu ich utworów na soundtracku do filmu „Nochnoi dozor”. Zagrali ponad 300 koncertów na Białorusi, w Rosji, Ukrainie.

 

TYMON & TRANSISTORS  www.tymanski.com

Jeden z projektów muzycznych Tymona Tymańskiego. Ich ostatnia płyta „Bigos Heart” otrzymała w 2010 roku nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna. W repertuarze, oprócz nowych kompozycji, znajdują się również utwory pochodzące z poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), zagrane w sposób przywołujący najlepsze tradycje gitarowego grania spod znaku The Beatles i The Clash.

 

ZERO-85  www.zero-85.pl

Zero-85 to numer kierunkowy do Białegostoku. Miasta wielu kultur, narodowości, religii. Miasta niewidzialnego, miasta znikającego. Muzykę Zero-85 nie sposób sklasyfikować czy przyporządkować jednemu konkretnemu stylowi. "Garażowy noise system na gitarę, bas, perkusję i wokal" czy "ciężkie, nie do tańca granie" to gatunkowa karuzela z wycieczkami w rejony od postgrungowego rocka po archaiczne ethno. Teksty wykonywane głównie po białorusku to huśtawka cytatów, od filmu po klasykę poezji polskiej i białoruskiej.

 

ZNICH  www.myspace.com/znich

Folk-metal rodem z najbardziej pogańskich rejonów Białorusi. Zespół doceniony nie tylko na Białorusi, ale też w Polsce, Rosji oraz Francji. Ten rok jest wyjątkowy dla muzyków grupy, ponieważ właśnie obchodzą 15-lecie swojego istnienia . Z tego względu możemy spodziewać się nie lada widowiska na scenie w Boryku.

 

YELLOW BRICK ROAD  www.myspace.com/yellowbrickrock

Zespół założony w 2005 roku, grający indie rock. Już na początku swojego istnienia został obwołany muzycznym odkryciem nie tylko na Białorusi, ale również Litwie, Łotwie, Estonii i w Rosji.

 

12. DJ SETY

TOM ENCORE

Jako producent skupia się na dubstepie, jednak kiedy gra na żywo, jest niczym maszynka do mielenia rozmaitych gatunków muzyki elektronicznej, przede wszystkim tych połamanych. W swoich setach łączy wonky, glitch-hop, skwee, dubstep, drum&bass i electro, tworząc przepotężną miksturę basowych brzmień. Od kiedy można go usłyszeć w brytyjskim BBC Radio 1 czy popularnym dubstepowym SUB FM, Tom cieszy się  rosnącym zainteresowaniem zarówno ze strony rodzimych klubowiczów jak i DJ’ów na całym świecie. Ponadto został obwołany DJ'em roku 2008 w głosowaniu użytkowników portalu DNB.pl.

 

 

EASTERN BORDERLINE MASSIVE - AURICOM & KWIK EKLEKTYK

Mieszkają w mieście, z którego przez położony w centrum park, a następnie tereny zalesione można dojść do dzikiej puszczy nie wychodząc na szerzej otwartą przestrzeń. Codziennie mijają przykłady architektury wiejskiej – ewenement na krajową skalę. Jednocześnie pozostają na bieżąco ze światowymi trendami muzyki elektronicznej i pokrewnej. Dzięki temu ich sety cechuje eklektyzm, brawura i energia. Grali od morza po góry, zahaczając o dziesiątki klubów, a także wiele festiwali, m in . Open'er, Slot Art czy Reggaeland. Lokalnie organizują liczne imprezy, m.in . Białystok Up To Date Festival. Śmieją się w twarz muzycznym snobom.

 


 

Źródło: "Press-Pack BASowiszcza 2011".

Rzecznik prasowy: Norbert Wasiluk

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

mobile: 509 220 127