infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Wernisaż Piotra Naliwajki - Suwałki 15 lipca 2011 - 5 września 2011

Wernisaż Piotra Naliwajki - Suwałki 15 lipca 2011 - 5 września 2011

 

Suwałki 15 lipca 2011, godz. 17.00

wernisaż wystawy malarstwa artysty z Chorzowa - Piotra Naliwajki.

Galeria Chłodna 20 przy ul. T. Noniewicza 70

 

 

Naliwajko_Suwałki 2011

Piotr Naliwajko - jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy współczesnych, artysty z pogranicza symbolizmu i surrealizmu.

Urodzony w 1960 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach (1979 – 1984). Mieszka i tworzy w Chorzowie. W latach 1983 – 1989 wspólnie z Tercetem Nadętym, czyli Grupą Trzech (Naliwajko, Szpyt, Żegalski), a po roku 1989 samodzielnie zorganizował ponad sto wystaw w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, Francji. Brał też udział w wystawach zbiorowych, m.in. w Polsce, Niemczech, Holandii, USA,  Francji, na Węgrzech, w ZSRR, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, we Włoszech  i na Słowacji. Chorzów jest stałym bohaterem obrazów artysty. Chorzowskie klimaty można rozpoznać w takich pracach jak „Przybycie Jezusa Chrystusa do Chorzowa”, „Grejfruciara” czy „Chleb”.

Jego twórczość była tematem kilku prac magisterskich i jednej doktorskiej, a także dwu książek.

[…] Od samego zatem początku jego malarstwo nie tylko prowokowało, ale przede wszystkim zwracało się przeciwko hochsztaplerstwu pseudoawangardowych tendencji, takiemu abstrakcjonizmowi, który najzwyczajniej skrywać miał braki warsztatowe jego piewców i autorów.

Sztuce współczesnej, która pod szyldem nowoczesności tak naprawdę często wyrażała brak i pustkę, przeciwstawił solidny warsztat, dbałość o szczegóły i bogactwo treści, pozostając przy tym artystą na wskroś nowoczesnym…

Jacek Kurek „Światło jest najważniejsze. Piotr Naliwajko i jego obrazy”.

Biblioteka Chorzowska – Chorzów 2008 r.

Przybycie_Jezusa_Chrystusa_do_Chorzowa_800x600
Przybycie Jezusa Chrystusa do Chorzowa