infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Muzyczne Dialogi nad Bugiem - Mielnik 5-6 sierpnia 2011

Muzyczne Dialogi nad Bugiem - Mielnik 5-6 sierpnia 2011

XXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

Data: 5-6 sierpnia 2011

Miejsce: Mielnik nad Bugiem, stadion

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku, Wójt Gminy Mielnik

Informacje: www.muzycznedialogi.pl

Kontakt: tel. 85 65 77 167

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

W piątek 5 sierpnia wystąpią zespoły folklorystyczne prezentujące kulturę ludową z różnych stron Polski i Europy. Natomiast sobota poświęcona będzie nowoczesnym nawiązaniom do folkloru - a więc muzyce folkowej. Tego dnia wystąpią między innymi takie zespoły jak Beltaine, inspirujący się muzyką celtycką oraz radośnie folkujący, znany z występu w programie "Must be the Music" zespół Podoba Mi Się. Festiwal będzie też okazją do spotkań, prezentacji i wspólnej zabawy w niezwykle barwnym i różnorodnym gronie gości z Polski i zagranicy.


plakat_Muzyczne_Dialogi_nad_Bugiem_1280x768Muzyczne Dialogi - program imprezy

5 sierpnia (piątek) Wieczór z folklorem

od 18.00 – koncerty zespołów muzyki folklorystycznej

Występy zespołów folklorystycznych reprezentujących kulturę białoruską, cygańską, polską, ukraińską, niemiecką. Wystąpią między innymi takie zespoły jak:

  • Perła i Bracia
  • Kupalinka,
  • Tworkauer Eiche

do 2.00 – ludowa potańcówka

 

6 sierpnia (sobota) Dzień folkowy

od 16.00 – koncerty muzyki folkowej

Muzyka inspirowana folklorem cygańskim, słowackim, łemkowskim, białoruskim, polskim i irlandzkim, muzyka klezmerska. Wystąpią między innymi takie zespoły jak:

  • Dularowi Bratia,
  • Beltaine,
  • PodobaMiSię

 około 23.30 – pokaz światło i dźwięk, ognie sztuczne

 

Ponadto  w piątek i sobotę – gawędy o różnych kulturach, warsztaty tańca, warsztaty muzyczne, spotkania, rozmowy…

Muzyczne_Dialogi_nad_Bugiem_-_Mielnik Muzyczne_Dialogi_nad_Bugiem_-_Mielnik_2

Muzyczne dialogi kultur

Podlaska wieś, wciśnięta w zakole Bugu, bez mostu na rzece – na swoje nieszczęście i… szczęście. Znów kusi dźwiękami.

Mielnik to urokliwa miejscowość na styku trzech województw – podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego – o krok od granicy z Białorusią. Wciśnięty w zakole Bugu, bez mostu na rzece – na swoje nieszczęście i… szczęście. Bo często to, co doskwiera na co dzień mieszkańcom – zachwyca turystów. Co zachwyca ich w Mielniku?

Krajobraz. Lodowiec wyrył w tym terenie bajeczne kształty. Reszta dopełnia roślinność Puszczy Mielnickiej i niesfornie wijący się w dolinie Bug. Jest i coś dla amatorów klimatu nieco surrealistycznego - kosmiczna sceneria odkrywkowej kopalni kredy. A co najważniejsze, Mielnik nie jest jeszcze tak „zdeptany”. To miejscowość turystyczna… umiarkowanie. Przyciąga artystów - plastyków, fotografików, muzyków.

Dźwięki. Ptaki, żaby i świerszcze, wiatr czy rzeka – to wszystko gada z tobą gdy robisz zakupy, albo gdy siedzisz z kawą na tarasie. Niby nic, a jednak.

I jeszcze raz dźwięki. Odgłosy natury przeplatają się z odgłosami kultury. A ta ostatnia tworzy tutaj tygiel – różnorodność wyznań, kultur i narodowości. Tylko zamknąć oczy i słuchać. Te tereny to od wieków obszar pogranicza i do dzisiaj żyje tu najwięcej mniejszości. Dialog kultur jest tu żywy i spontaniczny. Dlatego właśnie tutaj odbywają się Muzyczne Dialogi nad Bugiem - impreza, która nawiązuje do kultur narodów, prezentuje je, przybliża, pozwala zaistnieć razem w jednym miejscu i czasie i wciąga słuchacza i widza w interakcję z nimi.

 

Warto dać się wciągnąć w dialog kultur.

Justyna Kasjaniuk

Muzyczne_Dialogi_nad_Bugiem_-_Mielnik_3

Opracowane na podstawie materiałów prasowych organizatora.