infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Wystawa i recital - Galeria Sleńdzińskich 10/12 styczeń 2014

Wystawa i recital - Galeria Sleńdzińskich 10/12 styczeń 2014

Wystawa prac Stanisława Stolarczyka i recital gitarowy Marcina Siatkowskiego 

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku serdecznie zaprasza:

w  piątek - 10 stycznia o godz. 17.00 do salonu przy Legionowej 2

oraz

w niedzielę - 12 stycznia o godz. 16.00 do siedziby przy ul. Waryńskiego 24a

 

Stanisław Stolarczyk. W służbie sztuki

 

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku zaprasza -  w piątek, 10 stycznia o godz. 17.00 do salonu przy ul. Legionowej 2 na wernisaż poświęcony życiu i twórczości Stanisława Stolarczyka - artysty, żołnierza, pedagoga. Autor prezentowanych prac był twórcą i pierwszym dyrektorem Szkoły Plastycznej w Białymstoku (obecnie Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu), a także założycielem Delegatury Związku Polskich Artystów Plastyków. Na wernisaż wstęp wolny. Wystawa będzie prezentowana do 9 lutego.

 

Dorobek artystyczny Stanisława Stolarczyka jest mocno rozproszony. Wystawa w Galerii im. Sleńdzińskich prezentuje zbiory rodziny artysty. Wśród zgromadzonych prac znajdują się pejzaże olejne, akwarele tworzone w latach 1920-1950, grafiki z okresu studiów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, projekty scenograficzne dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku oraz projekty mebli, które Stanisław Stolarczyk tworzył przed wojną, a także w okresie powojennym. Na szczególną uwagę zasługują jego projekty polichromii starego kościoła farnego w Białymstoku, zrealizowane w latach 1940-1942. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć, prezentowane po raz pierwszy, dokumenty ze zbiorów rodziny artysty oraz zasobów archiwalnych Galerii im. Sleńdzińskich.     

 

Recital gitarowy z historią w tle

 

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku - w niedzielę, 12 stycznia o godz. 16.00 zaprasza do siedziby przy ul. Waryńskiego 24na recital autorski gitarzysty Marcina Siatkowskiego w ramach cyklu  „Koncert z historią w tle”. Wykonawca jest koncertującym instrumentalistą i pedagogiem. Występuje jako solista, kameralista oraz  z towarzyszeniem orkiestry. Wraz z gitarzystą Michałem Nagy nagrał płytę „Micropiezas” nominowaną do nagrody „Fryderyka 2000”. Jest laureatem czołowych nagród na konkursach gitarowych w kraju i za granicą, m.in. w Gdańsku, Krakowie, a także Monegli i Bari  (Włochy). Wstęp wolny.