infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Edward Lutczyn - Suwałki 17 styczeń 2014

Edward Lutczyn - Suwałki 17 styczeń 2014

Suwalski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wystawę retrospektywną Edwarda Lutczyna
Wernisaż: piątek, 17.01.2014, godz. 17:00
Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20
Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

Artysta opowie o swojej twórczości, ale będzie też okazja zobaczyć mistrza w akcji!

Wystawa czynna do 28.02.2014
wstęp wolny

Kurator wystawy: Wojciech Łowicki
Komisarz wystawy: Andrzej Zujewicz

„Konia z rzędem temu, kto do tej pory nie miał w ręku książki z jakimś lutczynowskim rysunkiem. Edward Lutczyn, bo on będzie bohaterem naszej wystawy, jest niewątpliwie jednym z najlepszych, najoryginalniejszych, a już na pewni najbardziej rozpoznawalnych twórców ilustracji książkowej w Polsce” – powiedział Wojciech Łowicki, kurator wystawy.

Untitled4

Skoro już zostaliście wywołani, to przyznajcie się, czy jest ktoś, kto nie zna rysunków Lutczyna? To w sumie tak naprawdę nieistotne. Na wystawę powinni przyjść zarówno wielbiciele talentu rysownika, jak i ci, którzy z jego pracami się nie zetknęli lub nie mieli świadomości, spod czyjej ręki wyszły obrazki.

Untitled2

Edward Lutczyn od wielu już lat bawi, zaskakuje pomysłowością i zmusza Polaków do refleksji. Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 ma zaprezentować Lutczyna o kilku twarzach.

Wszystkie te postaci mają wspólny mianownik – Lutczyn to przede wszystkim wszechstronny artysta, erudyta i utalentowany i świetny warsztatowo grafik.

Untitled3

Do wszystkich tych zalet dochodzi jeszcze jedna. Taka, bez której nawet największy talent się nie obroni, a więc pracowitość. Wojciech Łowicki określił nawet Lutczyna „tytanem pracy”, powołując się na dorobek artystyczny rysownika. „Działa na różnorodnych, czasem zaskakujących polach. Jest zatem autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych i reklamowych, znaków graficznych, okładek płyt, komiksów, rysunków satyrycznych, ilustracji. Właściwie lista jest bardzo długa – reasumując – od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych” – wylicza Łowicki.

Untitled1

Ponadto Lutczyn ma w dorobku około 60 wystaw indywidualnych – wreszcie będzie można jego prace oglądać w Suwałkach – i więcej niż 100 zbiorowych. Współpracował ze „Szpilkami”, „Przekrojem”, „Playboyem”, „Gazetą Wyborczą” i „Świerszczykiem”. Wszystkich nagród i wyróżnień nie sposób wręcz wymienić. 

O inne nagrody będzie okazja zapytać Edwarda Lutczyna osobiście. Artysta pojawi się na wernisażu wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 i opowie o swojej pracy, odsłoni kilka tajemnic warsztatu, opowie o tworzeniu obecnie i przed laty, gdy musiał radzić sobie z cenzurą, a przede wszystkim będzie rysował.

 

 

TEKST i ZDJĘCIA pochodzą ze strony http://soksuwalki.eu/edward-lutczyn-otworzy-swoja-wystawe-i-bedzie-rysowal/