infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

"50x50" - Białystok 20 listopad 2012

"50x50" - Białystok 20 listopad 2012

Wernisaż prac malarskich

“50x50” Pani Edyty Traczewskiej-Niechwiedowicz

  wtorek 20 listopada o godz. 18:00

Galeria Pracowni Plastycznej WOAK, ul. Kilińskiego 8, Białystok


 

Edyta Carmen Traczewska-Niechwiedowicz jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Malarstwo jest jej pasją od najmłodszych lat. Uprawia malarstwo olejne na płótnie, podkreślając przy tym wartość tradycyjnego warsztatu; samodzielnie przygotowywanych blejtramów, gruntów.

Wiedza i podziw dla sztuki mistrzów inspirują do poszukiwań w bogatej materii malarskiej, w której daje się odczuć ducha Claude’a Moneta, Gustava Courbeta, Jeana Simèona Chardina i Gustava Klimta.

Z upodobaniem czerpie też z symboliki XVII wiecznego malarstwa holenderskiego, co przydaje jej kompozycjom dodatkowej aury tajemnicy - sekretu, zarezerwowanego tylko dla nielicznych.

Wciąż interesująca jest dla niej tematyka znana w malarstwie od wieków – martwa natura, pejzaż, kwiaty. Najbardziej fascynującym zaś – jest portret, który – jak mówi – zatrzymuje czas wejrzeniem w głąb siebie i portretowanej osoby.

 

Wystawa „50x50” jest również próbą manifestacji stałych wartości w malarstwie, które dla autorki są nadal ważne i ponadczasowe.