infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Suwalski Maraton Szantowy - Suwałki 18-19 sierpień 2012

Suwalski Maraton Szantowy - Suwałki 18-19 sierpień 2012

 

VI Suwalski Maraton Szantowy

18 - 19 sierpień 2012

Suwałki - ogród letni Rozmario / zalew Arkadia

 

Program Suwalskich Maratonów Szantowych:

 

18.08.2012 (sobota)

koncert zespołu „Flash Creep” w ogrodzie letnim Rozmarino, ul. T. Kościuszki 75, godz. 19.00; bilety: 10 zł do nabycia w Informacji ROKiS (ul. T. Noniewicza 71) w godz. 8.00-17.00 oraz przed koncertem

 

19.08.2012 (niedziela)

– turniej siatkówki plażowej, zabawy rekreacyjno-sportowe, godz. 9.00-21.00

koncerty zespołów: North Wind, Zmiana Wachty, Smugglers nad zalewem Arkadia. Początek koncertu zespołów szantowych – godz. 17.00.

 

Opis zespołów:

Zespół Flash Creep powstał pod koniec 2003 roku. Oficjalną działalność rozpoczął od koncertu w tawernie Stary Port w Krakowie w styczniu 2004. Grupa Flash Creep była zapraszana na festiwale w Białymstoku, Sandomierzu i Łodzi. W 2005 roku występowała również na festiwalu Shanties w Krakowie i tam przyznano jej Nagrodę Wojewody Małopolskiego za najlepszy debiut w uznaniu wysokiego poziomu wykonawstwa. Wokalistka i skrzypaczka zespołu, Izabela Puklewicz, dodatkowo otrzymała Nagrodę im. Jerzego Fijki dla najsympatyczniejszej wykonawczyni festiwalu. Natomiast na Shanties 2006 przyznano Flash Creep Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za współczesną piosenkę żeglarską pt. „Cukier w ładowni” (słowa: Grzegorz Majewski – były członek zespołu Perły i Łotry Szanghaju).

Flash Creep tworzą: Iza Puklewicz (wokal, skrzypce) oraz Maciek Łuczak (wokal, gitara), którzy od prawie dwudziestu lat stanowią trzon zespołu Cztery Refy – legendy polskiej sceny pieśni żeglarskiej.

(Zespół wspomaga Piotr (Picek) Ruszkowsk (mandolina, gitara), który na co dzień należy do składu kolejnej legendy – Mechanicy Shanty, a od niedawna do zespołu dołączyła wokalistka Zuzanna Łuczak)

Flash Creep zna publiczność najważniejszych festiwali żeglarskich w Polsce i za granicą.

Zespół zagrał już ponad 1500 koncertów. A na swoim koncie ma także dwukrotny występ w ramach Londyńskich Spotkań Szantowych „Szanty nad Tamizą”. Repertuar zespołu stanowią pieśni i ballady morskie, amerykańska i celtycka muzyka folkowa z elementami bluesa i rocka oraz utwory autorskie, głównie nastrojowe ballady o tęsknocie, oczekiwaniu, emocjach związanych z morzem i o bliskich, którzy czekają „na tych, co na morzu".

W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. „Sen", odnosząc ogromny sukces i przysparzając zespołowi jeszcze większej rzeszy fanów.

 

North Wind to czterej panowie połączeni miłością i szacunkiem do muzyki marynarzy z dawnych żaglowców, w jej pierwotnym, surowym brzmieniu. Zespół tworzą doświadczeni muzycy, od lat związani z irlandzką i bretońską muzyką folkową oraz z pieśniami morskimi. Występowali wcześniej w różnych grupach, a w niektórych z nich wciąż są aktywni. North Wind powstał w 2006 roku, wydał dotychczas jedną płytę zatytułowaną NW1, poprzedzoną nietypowo przygotowaną akcja promocyjną i ciepło przyjętą przez słuchaczy. Jako jeden z bardzo niewielu polskich zespołów North Wind może pochwalić się bogatą kolekcją pieśni marynarskich z półwyspu bretońskiego, znacznie mniej wyeksploatowanych niż te „wyspiarskie” lub amerykańskie. Muzyce towarzyszą zazwyczaj opowieści o załogach dawnych żaglowców i pokazy stylowych, autentycznych rycin i zdjęć z minionej już epoki morskiego życia na styku lądu i wody.

 

North Wind występuje w składzie:

Piotr Lasko – wokal, akordeon, biniou

Przemek Maruchacz – wokal, gitara

Emil Kulbacki – wokal, flety, chalumeau i klarnet

Jerzy Ozaist – wokal, bodhran

Strona zespołu: www.northwind.art.pl

Suwalska Formacja Szantowa „Zmiana Wachty” działa przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. Do repertuaru zespołu, oprócz szeroko pojętych szant zespół, włączył kilka utworów autorskich. Do swoich sukcesów zespół zaliczają udział  w XXIV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść 2008” w Białymstoku, gdzie zdobył II miejsce, a także najcenniejszą nagrodę regulaminową – Nagrodę Publiczności! Kolejnym sukcesem okazał się udział w konkursie zespołów szantowych podczas konkursu „Iława Shanty 2009”, gdzie grupa zajęła I miejsce oraz zdobyła nominację do konkursu na największej imprezie szantowej w Polsce, czyli „Shanties 2010” w Krakowie.

Rok 2010 rozpoczął się dla zespołu bardzo pomyślnie. Prezydent Miasta Suwałk przyznał grupie stypendium na nagranie płyty autorskiej z muzyką żeglarską. Pisaniem muzyki i większości tekstów do utworów zajął się Emil Kulbacki. Premiera płyty „Wigierski rejs” miała miejsce 9 lipca 2010 r. nad zalewem Arkadia w Suwałkach. Obecnie grupa pracuje nad nowymi utworami, nie zapominając oczywiście o swoim wcześniejszym repertuarze.

 

Skład zespołu.

Emil Kulbacki – wokal

Andrzej Raczyło – akordeon, wokal

Krzysztof Masłowski – gitara, wokal

Alicja Malinowska – skrzypce, wokal

Edward Dermetko – gitara basowa, wokal

Kamil Masłowski – konga

 

„Smugglers” - powstali w styczniu 1989 roku jako swoista kontynuacja dokonań grupy Packet. Ich muzyka ewoluowała od utworów bliższych muzyce tradycyjnej (z rejonów Irlandii, Szkocji czy Kanady) do morskiego folkrocka opartego na brzmieniu porównywalnym z legendarnym Fairport Convention. Zespół Smugglers jako pierwszy tak zdecydowanie „urockowił” piosenki wykonywane na festiwalach szantowych. Zyskało to sporą aprobatę i dało im Nagrodę Publiczności na Shanties. Formacja miała pewne problemy z przekonaniem do siebie tradycjonalistów, jednak jej eksperymenty brzmieniowe były zazwyczaj bardzo trafne. Przez skład grupy przewinęło się wielu muzyków z nurtu piosenki żeglarskiej i muzyki folk. Poszukiwania twórcze muzyków zaprowadziły ich w świat polskiej muzyki tradycyjnej. Zespół Smugglers zawiesił działalność, a na scenie pojawiła się jedna z najlepszych folkrockowych formacji (a jednocześnie najbardziej niedocenionych) – zespół Szela. W 1995 roku Smugglersi wrócili na scenę i od tego czasu pojawiają się regularnie na koncertach.
Grupa ma na koncie pięć płyt: „Smugglers” (1990), „Nagroda publiczności” (1992), „Still Smuggling!” (2000), „Demo” (2008), „Powroty” (2012).

 

na podst. mat. org