infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Pogoń za filmem - Hajnówka 29 grudzień 2013

Pogoń za filmem - Hajnówka 29 grudzień 2013

Maraton filmowy „Pogoń za filmem”.  

Kiedy: 29 grudnia 2013, początek godz. 13.00

Gdzie: sala kinowa Muzeum Białoruskiego w Hajnówce, ul. 3 Maja 42

Z filmami niezależnych podlaskich reżyserów spotkamy się po raz czwarty

 

 

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

 

13.00 – „Popówka” reż. Michał Grześ ‘ 2012 (26 min.)

 

13.30 –„ Ławaczka”-reż. Michał Grześ ‘2013 (4 x20 min.)

 

15.00 – „Goście, czyli na wschodnich bezdrożach”- nowelkowy film fabularny,  

 

               Realizacja: Podlasie Makes Me Happy ‘2009 (1 godz.25 min.)

 

16.30 - „Tandemem przez pogranicze” - film kolektywu Podlasie Makes Me Happy ’2012 (61min.)

 

$11.      „Popówka” – reż. Michał Grześ ‘ 2013 (25’41)

 

Tragiczna historia mieszkańców wsi Popówka w gminie Gródek. Chociaż wydarzyła się siedemdziesiąt lat temu, w pamięci mieszkańców jest i wciąż będzie żywa. Ostępy Puszczy Knyszyńskiej niedaleko Gródka. Ciche i spokojne. O tym, że siedemdziesiąt lat temu stała tu wieś przypomina już tylko pomnik. Hitlerowcy zrównali ją z ziemią, by zemścić się za pomoc partyzantom, którzy ukrywali się w pobliskim lesie. Mieszkańców wywieźli do pobliskiego Gródka i rozstrzelali pod lasem. Do projektu zgłosili się uczniowie Zespołu Szkół w Gródku - Daniel Sjargi, Jakub Greś, Dominika Konończuk, Natalia Martyniuk, Gabriel Petelski, Patrycja Karłów, Sandra Kozłowska i Marta Frankowska. Od lipca do listopada tego roku młodzi adepci sztuki filmowej spotykali się z mieszkańcami gminy Gródek, którzy pamiętali tamte tragiczne wydarzenia. Uczniowie przeprowadzili 7 wywiadów z następującymi osobami: Maria Dziermańską i Heleną Dzienisiuk - mieszkankami Pieszczanik, Aleksandrą Chrzanowską i Raisą Trochimczyk z Gródka, Ewą Bozik  - miłośniczką historii z Królowego Mostu, Mikołajem Mińczukiem z Załuk, Mikołajem Dzienisiukiem z Białegostoku i historykiem ze szkoły w Gródku - Aleksandrem Karpiukiem. W trakcie warsztatów prowadzonych przez Michała Grzesia młodzież uczyła się posługiwania kamerą, poznawała plany filmowe, zapoznała się z pracą dźwiękowca i oświetleniowca. Uczniowie wcielali się w dziennikarzy. Na koniec pracowali przy montażu. Do projektu włączono Gabrielę Julię Naliwajko.  W filmie można usłyszeć wykonane utwory zagrane przez nią na gitarze i skrzypcach. Opiekę nad uczniami sprawowała Irena Matysiuk, projekt wsparły Barabara Petelska i Anna Grześ.

 

 „Ławaczka”- reż. Michał Grześ ‘2013

 

Ten projekt jest próbą filmowego udokumentowania odchodzącego świata. Jego twórca - Michał Grześ zebrał wspomnienia mieszkańców 12 wsi w gminach: Gródek, Krynki, Narewka i Białowieża. A zbierał i dokumentował je właśnie na ławeczce - miejscu, które przez wiele pokoleń było na białoruskich wsiach Podlasia miejscem rozmów, wspomnień i spotkań. Jak podkreśla sam autor - jego projekt to dokumentacja świata, który odchodzi, i którego nie będzie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

 

  1. „Goście, czyli na wschodnich bezdrożach”- nowelkowy film fabularny,   Realizacja: Podlasie Makes Me Happy ‘2009 (1 godz.25 min.)

 

Pierwszy niezależny film nowelowy zrealizowany przez podlaskich filmowców, który tworzy osiem nowel połączonych w jedną całość animacjami wykonanymi przez Sebastiana Łukaszuka:

 

- ANALIZA TERYTORIÓW reż. Paweł Nazaruk

 

- MAMOBÓJCY reż. Grupa Przeciąg

 

- NIEPROSZEŃCY reż. Marek Włodzimirow

 

- NA LOTNISKU reż. Przemek Młyńczyk

 

- HARDWARE VI reż AlcoDudes

 

- BAĆMAN reż. Wojciech Koronkiewicz

 

- DROGA DO RAJU reż. Irek Prokopiuk

 

- TY JESTEŚ MĄDRY, POWIEDZ DLA MNIE? reż. Hermanos de Chamuco

 

Młody Marokańczyk Anouar próbuje dostać się do Europy Zachodniej, a konkretnie - do Amsterdamu. Droga do celu wiedzie jednak dziwnym trafem przez Podlasie, wschodnią krainę, którą - gdy raz się do niej zawita - z wielkim trudem można opuścić... Dzika, nieokiełznana przyroda, gościnni, choć dość specyficzni mieszkańcy, miejscowe napitki, mamroczące pod nosem w dziwnym języku staruszki i najpiękniejsze dziewczyny na świecie, wciągają Anouar’ a w wir szalonych wydarzeń. W trakcie zaledwie kilkunastodniowego pobytu, przybysz z dalekiego Południa dowie się jak smakuje noc spędzona w samolocie na lotnisku, kim jest podlaski Baćman i wiejskie Szeptuchy. Będzie o włos od wylądowania na stole jako... podlaski przysmak, pomoże też grupie młodych kontestatorów zmienić wygląd Białegostoku. A jeśli doda się do tego jeszcze noc spędzoną na podlaskim, wiejskim weselu i podróż z tajemniczą skrzynią po przygranicznych wsiach, można oczekiwać że Anouar na Podlasiu nudzić się nie będzie...Podobnie jak i wszyscy widzowie! Podlaskie plenery, miejscowi filmowcy, aktorzy – profesjonalni i nieprofesjonalni (z przeprowadzonego wcześniej, głośnego na Podlasiu castingu), muzycy i ich różnorodna i fascynująca muzyka, to wszystko tworzy pierwsza niezależną pełnometrażową produkcję zrealizowaną na Podlasiu! Witamy w krainie żubra i filmu!

 

Zapowiedź filmu: http://www.youtube.com/watch?v=HGcDPXzIohA#t=10

 

  1. „Tandemem przez pogranicze” - film kolektywu Podlasie Makes Me Happy ’2012 (61 min.)

 

Dwóch przyjaciół: jeden jest Polakiem o białoruskich korzeniach, drugi Białorusinem o polskim rodowodzie, rusza w utkaną z sumy małych zdarzeń, klimatyczną rowerową podróż po magicznych, polskich i białoruskich wioskach, aby na koniec uścisnąć dłoń Świętemu Mikołajowi(Dziadek Mróz), który mieszka w Białowieskiej Puszczy…

 

Podczas podróży rower umożliwił im powrót do korzeni, dał szansę na pełniejsze doświadczenie wielokulturowości przygranicznych terenów – wiadomo, że ten kto jedzie wolniej, widzi o wiele więcej...

 

Występują: Radek Dąbrowski, Paweł Mickiewicz

 

Zapowiedź filmu - http://vimeo.com/26233870 

 

"Podlasie makes me happy" to niezależna i inicjatywa skupiająca artystów i społeczników działających na Podlasiu oraz wszystkich tych, którzy opuścili region, a czują, że to są ich korzenie. Akcję tworzą osoby zakochane w Podlasiu i zainspirowane tym miejscem na Ziemi - niezależni filmowcy, muzycy, fotograficy, podróżnicy. Wspólnie poprzez kreatywne działania chcą promować i prezentować magię, humor, wielokulturowość i otwartość Podlasia. Artyści twierdzą zgodnie :-Podlasie czyni Cię wolnym i szczęśliwym! Wszyscy twórcy związani są z akcją Filmowe Podlasie Atakuje! Wielu z nich ma na swoim koncie liczne nagrody na festiwalach filmowych w dziedzinie fabuł, dokumentów, animacji i teledysków.

 

Projekt realizowanyjest dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku w ramach zadania p.n. „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY”.