infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Dożynki Wojewódzkie / Spotkania Hubertowskie - Czarna Białostocka 1 wrzesień 2013

Dożynki Wojewódzkie / Spotkania Hubertowskie - Czarna Białostocka 1 wrzesień 2013

Relacja z Dożynek Wojewódzkich i VII Spotkań Hubertowskich - 2013

 

Niedziela 1 września upłynęła pod znakiem obchodów Dożynek Wojewódzkich i VII Spotkań Hubertowskich. Nad zalewem Czapielówka w Czarnej Białostockiej wspólnie z rolnikami świętowali myśliwi i ludzie lasu. Połączenie dwóch imprez sprzyjało integracji środowiska rolniczego z leśnym.

 

W ramach Spotkań, już w sobotę 31 sierpnia myśliwi konkurowali w zawodach strzeleckich na strzelnicy w Karakulach. Zawodnicy z Białegostoku, Łomży, Suwałk i Ostrołęki zmagali się w pełnym wieloboju myśliwskim. Najlepszym strzelcem okazał się Ryszard Tuszkowski z ZO PZŁ Suwałki z wynikiem 485/500, II miejsce zdobył Marcin Szymczuk - ZO PZŁ Białystok z wynikiem 462/500 a III – Marek Kulikowski z ZO PZŁ z 460 punktami.

 

W tym dniu w kościele pw. Św. Rodziny w Czarnej Białostockiej myśliwi, samorządowcy, leśnicy, delegacje myśliwych i leśników z Litwy, a także zainteresowane osoby uczestniczyli w międzynarodowym sympozjum naukowo-historycznym pod hasłem „Zwierzyna gruba w kulturze łowieckiej i leśnej w Polsce, Litwie i na Białorusi”. Wygłoszone referaty, wypowiedzi i dyskusje, wskazywały na potrzebę poznawania historii i kultury łowieckiej w obu krajach.  

  

Plon niesiemy, plon 

W gospodarza dom 

Bodaj zdrowo plonowała, 

Po sto korcy kopa dała. 

Plon niesiemy, plon!

 

Dożynki - to piękna tradycja podziękowań za zebrane plony, to czas podziękowań wszystkim rolnikom i tym, którzy codzienną pracą dbają o zapewnienie chleba w polskich domach. To hołd składany rolnikom za ich trud i mozolną pracę, a także szczególny czas szacunku dla chleba - najpiękniejszego owocu pracy ludzkich rąk. To także okazja do dyskusji o sytuacji polskiego rolnictwa i przyszłości wspólnej unijnej polityki rolnej. 

 

W niedzielę uroczystości dożynkowe rozpoczęła liturgia prawosławna w cerkwi pod wezwaniem Świętych Niewiast Niosących Wonności. Nabożeństwo dziękczynne celebrował Jego Ekscelencja Jakub - Arcybiskup Diecezji Białostocko-Gdańskiej, który w asyście duchowieństwa odprawił Liturgię świętą ,poświęcił wieńce dożynkowe i zebrane plony Natomiast w kościele p.w. Świętej Rodziny uroczystą Mszę w intencji podlaskich rolników odprawił Arcybiskup Metropolita Edward Ozorowski. Po nabożeństwach barwny korowód z wieńcami dożynkowymi wykonanymi z tego, co zrodziły pola i łąki przeszedł nad zalew Czapielówka. W korowodzie szły delegacje powiatów i gmin Podlasia. Goście przywieźli ze sobą nie tylko piękne wieńce, ale też kosze darów natury, symbole religijne i te bardziej lokalne, charakteryzujące ich rodzinne strony. Starostowie dożynek Jacek Sakowicz i Joanna Grzybowska ze Zdroi oraz Ewa Prokopczyk i Tomasz Halicki przekazali na ręce włodarzy województwa chleb z tegorocznych zbiorów, z prośbą sprawiedliwego dzielenia ze słowami - Szanujmy chleb i uczmy dzieci poszanowania go, bo wiele osób w trudzie i znoju każdego dnia dba o to by nigdy chleba nie zabrakło na naszym stole.

 

Bochny po poświęceniu przez obecnych biskupów zostały podzielone wśród obecnych na uroczystości, zarówno dostojnych gości jak i mieszkańców.

 

Radca Generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Krzyżanowska, w imieniu Ministra Stanisława Kalemby powiedziała - Doceniamy ciężką pracę i trud rolników, wielkie dzieło, które rolnicy wykonują na rzecz całego społeczeństwa. Chcemy by chleb, symbol pracy rąk był szanowany, uczciwie dzielony i docierał do wszystkich potrzebujących. Zapewniając -  O dbaniu i  tworzeniu dobrych warunków do rozwoju gospodarstw rodzinnych, godziwego wynagradzania, by rolnicy mogli z optymizmem patrzeć w przyszłość.  Ziemia podlaska słynie z mleka, a dzięki dynamizmowi i dobrej jakości produktów rolnych możemy konkurować na rynkach europejskich. Podlasie to również wiele urokliwych miejsc, które należy chronić i zachować dla przyszłych pokoleń. Kierując słowa do młodych rolników podkreśliła - Nowa polityka rolna stwarza warunki do przejmowania gospodarstw, zachęca młodych do pozostawania w rolnictwie, ułatwia start, dzięki środkom unijnym podlaska wieś może się zmieniać.

 

Wicestarosta Powiatu Białostockiego Jolanta Den podziękowała za wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący rolnikom, za kultywowanie tradycji. – Tegoroczne dożynki są wyjątkowe, bo połączone ze świętem myśliwych, leśników. Świętujmy, więc Dożynki i Spotkania Hubertowskie, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego, leśnego, i łowieckiego trudu, za ich pracę na pożytek sobie i innym. 

 

Minister Zofia Krzyżanowska wręczyła odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”: p. Andrzejowi Kotarskiemu z powiatu Augustowskiego, p. Antoniemu Januszowi Sowińskiemu z powiatu Białostockiego, p. Piotrowi Galimskiemu i Marianowi Kaczmarzyk z powiatu Hajnowskiego, a także Witoldowi Sienickiemu z Czyżewa.

 

Wśród wyróżnionych znaleźli się także mieszkańcy naszego miasta. Wicemarszałek Mieczysław Baszko wręczył Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego przyznaną przez Zarząd Województwa Podlaskiego wieloletniemu honorowemu dawcy krwi, Prezesowi Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Czarnej Białostockiej - Zdzisławowi Świrskiemu.

 

Miłą niespodzianką dla Burmistrza Czarnej Białostockiej Tadeusza Matejko, Wiceburmistrz – Agnieszki Tarkawian, Ks. proboszcza Jerzy Buzuna oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarna Białostocka – Andrzeja Stobińskiego było odznaczenie za zasługi dla łowiectwa polskiego i trud włożony w organizację wszystkich dotychczasowych Spotkań Hubertowskich. W dowód uznania Jarosław Żukowski Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego wręczył odznaczenia przyznane przez kapitułę przy Naczelnej Radzie Łowieckiej w Warszawie.

 

Po części oficjalnej na scenie pojawił się Andrzej Beja Zaborski, który w słomkowym kapeluszu wniósł wiele „słońca”.

 

Tradycyjnie już przy tej okazji wręczono też nagrody za najlepsze wieńce dożynkowe. Komisja oceniała wieńce w dwóch kategoriach: wieńców tradycyjnych i współczesnych. W konkursie w kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężył i Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymał Zespół Folklorystyczny Malwianki ze Studzianek. Nagrodę Burmistrza Czarnej Białostockiej za zajęcie II miejsca odebrał Zespół Knyszynianki z Knyszyna, a Nagrodę Starosty Powiatu Białostockiego za zajęcie III miejsca otrzymał wieniec wykonany przez Zespół Żawaranki, Koło Gospodyń Wiejskich z Dubin i Starego Berezowa oraz mieszkańców wsi Mochnate.

 

W kategorii wieńców współczesnych przez komisję został najwyżej oceniony wieniec wykonany przez Zespół „Pogodna Jesień” z Powiatu Monieckiego zdobywając nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego. Nagrodę Starosty Powiatu Białostockiego za zajęcie II miejsca otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Czarnej Wsi Kościelnej, a nagrodę Burmistrza Czarnej Białostockiej za zajęcie III miejsca zabrał Zespół Koplanianki z Koplan.

 

Natomiast laureatami konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne” zostali: Łukasz Deputat z Lebiedzina w gminie Sokółka, Piotr Roszko z Wólki Waniewskiej w gminie Łapy oraz Sławomir Jabłoński z Sannik w gminie Tykocin.

 

Tradycyjnie, jak co roku, odbył się konkurs „Hubertowskie Jadło”. Komisja miała nie lada zadanie, musiała ocenić aż 27 potraw. W kategorii „Bigos myśliwski” najlepszą kucharką została Teresa Tałałaj, II miejsce zajęła Katarzyna Gruszewska, a III - Elżbieta Łokić. W kategorii „Potrawa z ziemniaka” komisja jednogłośnie przyznała I miejsce Beacie Łokić za „Kotlet nadziewany grzybami”, na II miejscu znalazła się „Kiszka ziemniaczana” Jadwigi Krokos, a na III – „Babka” Łukasza Niewiarowskiego. W kategorii „Inne leśne rarytasy” furorę zrobiły „Rożki z grzybami” Haliny Brynda. Przygotowany przez Barbarę Górską „Pasztecik z jelenia z żurawiną” zajął II miejsce, a „Pasztet gajowego” Elżbiety Łokić - III. Natomiast Marcin Górski z nalewką „Dary lata” okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Nalewka leśna”. Nalewka „Babuni” Janiny Olechno zajęła II miejsce, a III – nalewka „Energetyczna” Barbary Górskiej.

 

Na łączonej imprezie nie zabrakło wystawy płodów rolnych, maszyn i sprzętu rolniczego, występy zespołów ludowych, sygnalistów i zespołów łowieckich. Nie zabrakło stoisk rzemieślniczych, rękodzieła ludowego a także producentów regionalnej żywności z Podlasia.

 

Okazale zaprezentował się Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, a galerię nowoczesnych maszyn rolniczych przedstawił PRONAR, SAMASZ Białystok, CONTRACTUS Białystok i CYNKOMET z Czarnej Białostockiej. Miłośnicy fotografii mogli obejrzeć wystawę autorstwa A. Kudlewskiego „Wieś Podlaska” przedstawiającą to, co dziś jest rzadkością – ręcznie wiązane snopki, kosy i snopowiązałki. Zebranej widowni czas umilały występy zespołów folklorystycznych i Miejska Orkiestra Dęta z Białegostoku. Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” zaprezentował najwyższy poziom artystyczny. Natomiast dźwięki muzyki w wykonaniu Reprezentacyjnego zespołu Polskiego Związku Łowieckiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka słychać było w całej Puszczy Knyszyńskiej i okolicach. „Cygańskie serce” swoim występem zamknęły tegoroczne Święto Plonów i Spotkania Hubertowskie.

 

 

 

 

 

„Dożynki Wojewódzkie 2013”

„VII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej”

 01 września 2013 r.

nad zalewem Czapielówka w Czarnej Białostockiej

 

Burmistrz Czarnej Białostockiej ma zaszczyt zaprosić na „Dożynki Wojewódzkie 2013”, w ramach których odbędą się także „VII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej”. Obie imprezy odbędą się w niedzielę 01 września 2013 r. nad zalewem Czapielówka w Czarnej Białostockiej.

Wojewódzkie święto plonów jest  wyróżnieniem dla naszego miasta, po raz pierwszy Dożynki odbędą się właśnie u nas. Święto polskiej wsi, to czas podziękowań wszystkim rolnikom i tym, którzy codzienną pracą na roli dbają o zapewnienie chleba

w polskich domach. To hołd składany rolnikom za ich trud i mozolną pracę, a także uroczysty czas szacunku dla najpiękniejszego owocu pracy rąk ludzkich – chleba, to piękna tradycja podziękowań  za zebrane plony i uhonorowanie rolniczego znoju.

„VII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej” to kolejna edycja imprezy plenerowej, która ma na celu propagowanie łowiectwa i leśnictwa. To dobra okazja do wymiany doświadczeń myśliwych i ludzi związanych z lasem oraz kulturą łowiecką. Tradycyjnie, jak co roku, odbędzie się konkurs „Hubertowskie Jadło”, który z roku na rok cieszy się  coraz większym powodzeniem.

W tą pierwszą niedzielę września nad zalewem „Czapielówka” odbędą się pokazy, wystawy płodów rolnych, maszyn i sprzętu rolniczego, obrzędy dożynkowe w prezentacjach powiatów i zespołów ludowych, występy sygnalistów i zespołów łowieckich oraz wiele innych atrakcji. Nie zabraknie stoisk rzemieślniczych, rękodzieła ludowego a także producentów regionalnej żywności z Podlasia.

hubertus plakat 800x600

Czarna Białostocka położona pośród pięknych lasów Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w tym roku będzie gospodarzem Dożynek Wojewódzkich. Obchody święta plonów to czas podziękowań rolnikom i tym, którzy codzienną pracą dbają o zapewnienie chleba w naszych polskich domach. To także dobra okazja do zaprezentowania dorobku i walorów Gminy.

W niedzielę 01 września 2013 r. nad zalewem Czapielówka pośród puszczańskich lasów słychać będzie nie tylko muzykę ludową, ale i myśliwską. W tym roku wyjątkowo „Dożynki Wojewódzkie” zostały połączone ze „Spotkaniami Hubertowskimi w Puszczy Knyszyńskiej”. Już po raz siódmy, na początku września spotykają się miłośnicy łowiectwa, myślistwa nie tylko z naszego regionu, ale także z terenu Polski i zza granicy oraz wszyscy ci, którzy chcą poszerzyć wiedzę o tradycjach myśliwskich, ekosystemie leśnym i otaczającej nas Puszczy Knyszyńskiej.

Po zakończonych w duchu ekumenicznym mszach, w uroczystym orszaku z wieńcami dożynkowymi uczestnicy przejdą nad zalew. Obrzęd dzielenia się chlebem wypieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów rozpocznie oficjalne uroczystości.

W trakcie imprezy nie zabraknie wystaw płodów rolnych, pokazów maszyn i sprzętu rolniczego, występów zespołów ludowych prezentujących tradycyjne obrzędy dożynkowe, popisów sygnalistów i zespołów łowieckich. Zostanie także wybrany najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz rozstrzygnięte konkursy „Żniwa mogą być bezpieczne” i „Hubertowskie Jadło”. Nastąpi również podsumowanie konkursu w strzelectwie myśliwskim.

Dożynki to czas radosnego świętowania i nie może obyć się bez muzyki.

Z koncertem wystąpi Miejska Orkiestra Dęta z Białegostoku, zespół „Cygańskie Serca” oraz Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka. Na finał imprezy najpiękniejsze pieśni i tańce zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z oddaniem pielęgnujący tradycje ludowe Podlasia i Kurpiowszczyzny.

Swój przyjazd zapowiedziało wielu producentów regionalnej żywności i rzemieślników z Podlasia.

W ramach „VII Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej” już w sobotę 31 sierpnia na strzelnicy w Karakulach myśliwi konkurować będą w zawodach strzeleckich, natomiast w godzinach popołudniowych w kościele pw. Św. Rodziny w Czarnej Białostockiej odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Historyczno – Naukowe „Zwierzyna gruba w kulturze łowieckiej i leśnej w Polsce, Litwie i na Białorusi”.

            Serdecznie zapraszamy!

 plakat 800x600

Organizatorzy

Marszałek Województwa Podlaskiego

Powiat Białostocki

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Polski Związek Łowiecki Powiat Białostocki

Gmina Czarna Białostocka

Patronat honorowy

Marszałek Województwa Podlaskiego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Polski Związek Łowiecki

Patronat medialny

TVP Białystok

Radio Białystok

Radio „i”

Wrota Podlasia

infoPodlaskie

„Brać Łowiecka”

„Kultura Łowiecka”

„Las Polski”

„Łowiec Polski”

 

Informacja na podst. mat. org.