infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Opałka-Opałka Białystok 5 kwiecień 2013

Opałka-Opałka Białystok 5 kwiecień 2013

 

W jednej przestrzeni,po raz pierwszy w historii, prace braci Opałków - Romana i Henryka.

 

Tego nie można przegapić!

 

5 kwietnia 2013

Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 w Białymstoku

 

Opałka/Opałka

Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 zaprasza - 5 kwietnia o godz.17.00 na otwarcie wystawy „Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków”. Jest to pierwsza w historii wspólna wystawa dwóch braci-artystów, z których młodszy, Roman Opałka (autor tzw. obrazów liczonych), osiągnął światowy rozgłos jako konceptualista, a starszy bez reszty poświęcił się technice litografii i osiągnął w niej mistrzostwo. Na ekspozycji obejrzymy prace Henryka Opałki wykonane w latach 1983-2004, wielokrotnie  nagradzane na krajowych i międzynarodowych konkursach graficznych. Roman Opałka reprezentowany będzie przez litografie z serii poświęconej Rewolucji Październikowej i kwasoryty ze słynnego cyklu „Opisanie świata” z lat 1965-1970. Na wernisaż wstęp wolny.

 

Informacje o artystach:

Henryk Opałka (ur. w 1929 w Marcoux we Francji). W okresie II wojny światowej przebywał z rodziną w Niemczech. W 1946 r. przyjechał do Polski. Przez cztery lata pobierał naukę w artystyczno-przemysłowej szkole Wunderlicha w Wałbrzychu. Przez 40 lat pracował w Doświadczalnej Pracowni Litograficznej na warszawskiej Saskiej Kępie, przez pięć lat nauczał techniki litografii na warszawskiej ASP. Wykształcił wielu słynnych polskich grafików. Wielokrotnie nagradzany na wielu polskich i międzynarodowych konkursach graficznych, zdobył m.in. 5 medali na Premio Internazionale di Grafica del Pomero w Mediolanie oaz 31 nagród w Warszawskim Konkursie na najlepszą „Grafikę Miesiąca". Jego prace w sposób syntetyczny, zgodny z wymagającą techniką, odzwierciedlają emocje, wrażenia i przemyślenia artysty.W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla rozwoju sztuki w Polsce.

Roman Opałka (ur. w 1931 w Abbeville-Saint-Lucien, zm. w 2011 w Rzymie). Studiował w łódzkiej PWSSP i warszawskiej ASP. We wczesnym okresie tworzył cykle malarskie i rysunkowe, obiekty przestrzenne oraz cykle graficzne i ilustracje. W latach 1965-67 wykonał cykl litografii poświęcony Rewolucji Październikowej, a w latach 1968-70 stworzył serię kwasorytów „Opisanie świata“, za które zdobył liczne nagrody na wystawach międzynarodowych. W roku 1975 osiadł we Francji. Światową sławę przyniósł mu kontynuowany do śmierci cykl Opałka 1965 /1 – . Zapisując na swych obrazach kolejne cyfry, mierzył się z zagadnieniem czasu i przemijania. Malując, wypowiadał kolejne liczby, co rejestrował na taśmie magnetofonowej. Po każdej sesji malarskiej fotografował własną twarz. Od 1972 stopniowo rozjaśniał kompozycję, dodając do każdego nowego obrazu jeden procent  bieli w tle, tak by ostatnie płótno malowane było bielą na bieli. W 2009 otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2011 r.  prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

19 kwietnia (piątek), godz. 18.00, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

„Pisać kamieniem” - tajemnice warsztatu litografa. Wykład i prezentacja Małgorzaty Józefowicz, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (specjalizacja grafika warsztatowa), laureatki Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach.

 

28 kwietnia (niedziela), godz. 16.00, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

„Roman Opałka”. Multimedialnie ilustrowany wykład historyk sztuki Ewy Witkowskiej o twórczości Romana Opałki. Ewa Witkowska, niezależna kuratorka i publicystka, jest pracownikiem naukowym Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, redaktorem portalu muzealnictwo.com, od lat współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie.