infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Maraton Kresowy - Supraśl 9 wrzesień 2012

Maraton Kresowy - Supraśl 9 wrzesień 2012

Spis treści
Maraton Kresowy - Supraśl 9 wrzesień 2012
Zaproszenie do startu
Wszystkie strony

RELACJA I ZDJĘCIA - SUPRAŚL MARATONY KRESOWE

 

Magia Ducha Puszczy - Maraton Kresowy Supraśl

 

Na Maraton Kresowy w Supraślu czekali wszyscy łącznie z pogodą, która po suwalskich ulewach i narewkowskich błotach wreszcie okazała się łaskawa. I nie tylko aura tej niedzieli była wybitnie sprzyjająca. Na niemal 300 zawodników czekały dwie nowe, profesjonalnie poprowadzone

trasy: 30 km Półmaraton i liczący 60 km dystans główny.

 

Mirosław Barej, współautor obu tras i organizator Maratonów Kresowych tak mówił o opracowanych dystansach: _„Zależało mi na tym, żeby pokazać zarówno Gościom jak i mieszkańcom jak piękna i przebogata w formie jest nasza Puszcza Knyszyńska. Czasem to co najfajniejsze jest na wyciągnięcie ręki. Chciałem zaskoczyć nawet wymagających maratończyków i sądzę, że ten cel udało mi się zrealizować"._

 

I rzeczywiście kolarze nie kryli zachwytu, bo też wiele się działo na trasie, której przewyższenia dochodziły do 900m. „_Trasa poprowadzona genialnie" - to cytat z forum. Bajka. Magia. Puszczoczarowanie. Nadzwyczajne obrazy stworzone przez matkę naturę na długo zapadną w pamięci uczestników.

 

Bo było trudno! Wzgórza Świętojańskie i Góry Krzemienne - morderczy, interwałowy duet dla kolarskich nóg na jednej trasie. W „Krzemiennych" zostanie po Maratonie Kresowym nowy, naprawdę świetny odcinek. Nikt się nie spodziewał, że kilka kroków od popularnej polany las skrywa aż taką górę! Na forum pojawiły się głosy, aby nie zdejmować oznaczeń po maratonie, gdyż uczestnicy chcą na tej trasie trenować i na własną rękę zmagać się z Duchem Puszczy.

 

Bo było technicznie! Zjazdy po korzennych schodkach, powalone kłody, na które trzeba naskoczyć, kręte single tracki pomiędzy świerkami, pojawił się nawet w środku puszczy pump track - tor utworzony na zwalonej kłodzie, na którym przy odpowiedniej prędkości można było wzbić się kilka metrów w górę.

 

Bo było pięknie! Przy odrobinie szczęścia można było spotkać stada łani lub dostojne jelenie, dla których wrzesień jest szczególnym miesiącem, bo wówczas właśnie odbywa się rykowisko - czyli okres godowy.

 

„Supraśl musi być morderczy, ducha to można było wyzionąć pod koniec trasy." napisał na forum jeden z uczestników Maratonu Kresowego.

Na szczęście Duch Puszczy był gościnny i żadnemu z kolarzy nie przytrafiła się poważna kraksa. Co prawda połamane przerzutki, zerwane łańcuchy, czy wywrotki na zjazdach miały miejsce. Zdarzyło się nawet tak, że kilku kolarzy przejechało ostrzegawczą taśmę i pomyliło drogę, ale być może dlatego, że podążali za dymem i specyficznym zapachem cenionego przez wielu koneserów, rodzimego trunku. Już na starcie jeden z zawodników wprawił w osłupienie stojących w pobliżu kolarzy, gdy wyjął kieliszek i częstował jakąś tajemniczą nalewką.

Duch Puszczy był obecny...

 

Warto także podkreślić, że nie tylko na trasie czekały na rowerzystów atrakcje. Meta była zlokalizowana tuż obok przepięknego Pałacu Buchholtzów. Na skwerze przed tym pięknym obiektem Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu przygotowało dla zawodników nastrojowy koncert. Zaś dla zregenerowania sił witalnych zawodnicy mieli do wyboru kilka dań kuchni regionalnej, w tym kartacze i babkę ziemniaczaną._

 

Dystans Maraton wygrał wiecznie młody Dariusz Zakrzewski (Mistral). Dwie minuty później linię mety przejechał Litwin Sarunas Pacevicus (Velostreet Fuji-Team). Trzecie miejsce należało do wychowanka klubu UKS Wygoda - Damiana Perkowskiego, dla którego była to pierwsza tak wysoka lokata na Maratonach Kresowych.

 

Najszybszą kobietą była Izabela Kłosowska (UKS Wygoda). Miejsce drugie przypadło Białorusince Tatsianie Skurat (Velominsk), a trzecie Katarzynie Kirpszy (UKS Wygoda). W Półmaratonie zwyciężył Patryk Muśko (UKS Wygoda), najszybszą półmaratonką została ponownie Klaudia Radziszewska (UKS Wygoda).

 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt przejechania całego dystansu Półmaraton przez niespełna 6-letniego Patryka Berezickiego, dla którego był to pierwszy start na Kresowych. Najstarszym zawodnikiem był Pan Adam Okurowski z Supraśla rocznik 1941.

 

Supraśl na trwale wpisał się już w kalendarz maratonów MTB. Od kilku lat odbywają się tu wyścigi komercyjne, które notabene na ten teren zaprosili i do 2011 r opracowywali dla nich trasy Michał Mirosław Barejowie. Trasy supraskich maratonów wygrywały w forumowych plebiscytach na najlepsze trasy MTB na Mazowszu...

 

Do Supraśla Maratony Kresowe wrócą za rok na zaproszenie burmistrza, Pana Radosława Dobrowolskiego, który tak podsumował imprezę: „Gratuluję tym, którzy wzięli udział w maratonie. Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo wygraliście z własnymi słabościami. Zachęcam do odwiedzania i Supraśla i Puszczy. Do zobaczenia!"

 

To będzie dopiero za rok, a jeszcze we wrześniu na maratończyków kresowych czeka inna perła Podlasia - Mielnik. Meta zlokalizowana będzie na Górze Zamkowej, z której roztacza się przepiękny widok na dolinę Bugu. Jeśli tylko fotografowie popiszą się refleksem, to finiszujący zawodnicy mają szansę wyjechać z Mielnika z najpiękniejszymi zdjęciami w swojej rowerowej karierze.

suprasl_maratony_kresowe suprasl_maratony_kresowe_2
suprasl_maratony_kresowe_4 suprasl_maratony_kresowe_5
suprasl_maratony_kresowe_6

suprasl_maratony_kresowe_3

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Zdjęcia dostarczone przez organizatora.


 

9 września 2012 - Supraśl – „Duch Puszczy”

Start: 9.09.2012, godz. 11.00, ulica Konarskiego, przy Pałacu Buchholtzów

Meta w tym samym miejscu

 

Supraśl na trwale zapisał się już na mapie polskiego MTB. Wprawdzie nie ma tutaj wielkich gór, ale słynne interwały na Wzgórzach Krzemiennych potrafią solidnie zmęczyć. Nachylenie podjazdów przekracza często 30%!

To prawdopodobnie najtrudniejsza trasa maratonowa w tej części Polski.

Białostoccy animatorzy kolarstwa terenowego Michał i Mirosław Barejowie kilka lat temu „ściągnęli” do Supraśla komercyjny cykl maratonów MTB. W forumowym głosowaniu tutejsza trasa wygrywała wielokrotnie jako najlepsza w tym cyklu. Jest ona atrakcyjna pod każdym względem.

Wyzwaniem jest pokonanie niezliczonych podjazdów o różnej długości i nachyleniu. Jednocześnie na trasie nie brakuje pięknych widoków i jest ona naprawdę urozmaicona. Dzięki temu nie grozi znużenie w czasie jazdy.

Maraton przebiega niemal w całości po pięknych lasach Puszczy Knyszyńskiej. Zawodnicy wyjadą też na otwarte tereny, gdzie zachwycają rozległe panoramy w dolinach rzek, czy śródleśne polany.

 

Na Maraton Kresowy w Supraślu została przygotowana zupełnie nowa trasa. Znajdą się na niej zarówno Wzgórza Świętojańskie, jak i Krzemienne. Będzie na niej kilka odcinków, które do tej pory nie były wykorzystywane na żadnym z supraskich wyścigów. Zapewne nawet białostoccy rowerzyści będą zaskoczeni, że kilka kroków od popularnej polany w Podsupraślu, do tej pory był ukryty aż tak wymagający podjazd. Na objeździe trasy maratonu został on posprzątany z gałęzi i zadebiutuje na wyścigu.

Pochłonie zapewne wiele kropel potu...

Supraśl to jedno z najpiękniejszych miejsc Województwa Podlaskiego.

Najsłynniejszym zabytkiem  jest piękna, obronna cerkiew z XVI wieku w unikalnym stylu bizantyjsko – gotyckim. W przycerkiewnych budynkach mieści się niesamowite Muzeum Ikon. Start i meta Maratonu Kresowego w Supraślu zostały zlokalizowane obok innego pięknego i bardzo charakterystycznego obiektu, jakim jest Pałac Bucholtzów. Obecnie mieści się w nim Liceum Plastyczne. Przed pałacem dla zawodników i kibiców został zaplanowany kresowy koncert. Tuż obok będzie stała dymiąca kuchnia polowa z kresowymi, lokalnymi daniami.

 

Na Podlasiu Duch Puszczy nie wszystkim skojarzy się z wielkim ściganiem na rowerach i odkrywaniem uroków Puszczy Knyszyńskiej. Duch Puszczy to także żartobliwa nazwa alkoholu wyrabianego w trudno dostępnych uroczyskach Puszczy Knyszyńskiej. W Białostockim Muzeum Wsi powstało nawet muzeum bimbrownictwa. Bez względu na upodobania możecie być jednak pewni, że w Puszczy Knyszyńskiej naprawdę dobrze się pędzi... Dlatego warto być 9 września w Supraślu i skosztować wszystkiego co najlepsze na maratonowych Kresach!

 

Program ramowy:
- 9.00 - 10.45 zapisy
- 10.45 - ustawianie zawodników w sektorze startowym,
- 11.00 - start maratonu,
- 12.00 - przyjazd najlepszych zawodników Półmaratonu
- 13.10 - przyjazd najlepszych zawodników Maratonu
- 14.00 - dekoracja zawodników Półmaratonu
- 15.00 - dekoracja zawodników Maratonu
- 16.00 - Zakończenie

W trakcie koncert na żywo dla uczestników i kibiców przygotowany przez Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

Wpisowe w/g regulaminu.

Przypominamy, że uczestnicy muszą posiadać kask.

Informacje o miejscu rajdu:

Supraśl leży w centrum Puszczy Knyszyńskiej, która jest największym zwartym obszarem leśnym w Polsce rozciągającym się po kilkadziesiąt kilometrów w każdą stronę. W 2001 Supraśl dołączył oficjalnie do elitarnej grupy uzdrowisk w Polsce. Tutejsze pokłady borowin są uznawane za najlepsze w Polsce.

Liczne zabytki są świadectwem ponad 500-letniej historii miasta. W XVI wieku Aleksander Chodkiewicz sprowadził z Kijowa mnichów, którzy założyli prawosławny klasztor i cerkiew obronną. Późnie Supraśl był ważnym ośrodkiem unitów. Prawa miejskie otrzymał w 1847r., gdy rozwijał się tu przemysł włókienniczy za sprawą Zachertów i Bucholtzów.

Wśród zabytków Supraśl ma piękną obronną cerkiew z XVI wieku w unikalnym stylu bizantyjsko - gotyckim i budynki męskiego klasztoru prawosławnego. W jednym ze skrzydeł mieści się wspaniałe Muzeum Ikon. Inny piękny i bardzo charakterystyczny obiekt to Pałac Bucholtzów. Obecnie mieści się w nim Liceum Plastyczne. Latem na dachu pałacu już od wielu lat znajduje się bocianie gniazdo, podobnie zresztą jak na ratuszu. Specyficzny nastrój nadają miasteczku Domy Tkaczy. To drewniane, parterowe budynki mieszkalne budowane począwszy od lat 30-40 XIX w., zamieszkiwane przez supraskich tkaczy chałupników.

Supraśl jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku przez cały rok. Ciekawe ukształtowanie terenu, piękna puszcza i rzeki pozwoliło wytyczyć ciekawe szlaki dla turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej i konnej. Zimą są znajdziecie tutaj utrzymane trasy narciarstwa biegowego. Nadal jest to miejsce mało znane w Polsce. Na puszczańskich szlakach odpoczniecie od ludzi i zgiełku, tak uciążliwego nawet w miejscowościach tradycyjnie uznawanych za turystyczne.

Więcej na maratonykresowe.pl

na podst. mat. org. maratonykresowe.pl

Najczęściej czytane


Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/napodlasie/ftp/info2016/modules/mod_mostread/helper.php on line 79