infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Suwalszczyzna - Suwałki 16 luty 2012

Suwalszczyzna - Suwałki 16 luty 2012

 

Już w przyszłym tygodniu czeka nas tłusty czwartek - dzień jedzenia pączków, ale nie tylko...

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza na koncert pt. TŁUSTY CZWARTEK  Z KAPELĄ  ZPIT "SUWALSZCZYZNA", który odbędzie się 16 lutego (czwartek) br. o godz. 19.00 w restauracji "Na Starówce" (ul. Chłodna 2). Wstęp wolny.

 

kapela_ZPiT_Suwalszczyzna_640x480Zespół Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna" jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od 60 lat jest ambasadorem suwalskiej i narodowej kultury. Koncertował w kraju i za granicą: we Francji, na Litwie, Białorusi, w Gruzji, Rosji, Turcji, Belgii, Niemczech. Repertuar zespołu obejmuje pieśni i tańce narodowe oraz wiązanki pieśni i tańców z różnych regionów Polski. W wyniku wieloletnich kontaktów i przyjaźni z zespołami tanecznymi innych krajów w repertuarze Suwalszczyzny znalazły się również tańce litewskie, flamandzkie i francuskie.

Kapela ZPiT "Suwalszczyzna" w obecnym składzie gra od  września 2005 roku. W koncercie zaprezentuje muzykę z widowisk taneczno-teatralnych "Kochajmy się" i "W podsuwalskiej oberży" nawiązujących do tradycji naszego regionu z XIX i początku XX wieku. Nie zabraknie również skocznych oberków i mazurków, rzewnych kujawiaków, dziarskich i nieokiełzanych mazurów, uroczystych i dostojnych polonezów inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina, ale również szalonej polki ludowej, tańców litewskich czy modnych w II połowie wieku XIX mazurpolek, lansjerów, kadryli, podespanów oraz innych  muzycznych niespodzianek.

 

Kapela ZPiT "Suwalszczyzna" wystąpi w składzie:

Krzysztof Krzesicki (kierownik kapeli) - fortepian, akordeon Alicja Malinowska - skrzypce Izabela Sokołowska - skrzypce Urszula Murawko - cymbały, instrumenty perkusyjne Emil Kulbacki - klarnet Paweł Misiukiewicz - trąbka Jonasz Dziuba - trąbka Daniel Dobko - kontrabas Mateusz Waraksa -  instrumenty perkusyjne

 

Gościnnie wystąpi Marlena Borowska - sopran

 

Aranżacja muzyczna: Krzysztof Krzesicki