infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

WOAK - Białystok 10 stycznia 2012

WOAK - Białystok 10 stycznia 2012

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
zaprasza 10 stycznia o godz. 18:00
do Pracowni Plastycznej WOAK (ul. Kilińskiego 8)
na następujące wydarzenia:

Otwarcie wystawy podsumowującej XIX konkurs tkactwa dwuosnowowego "Zajęcia kobiety wiejskiej na Podlasiu"
Zobaczymy prace tkaczek nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie: Teresy Pryzmont, Danuty Radulskiej, Bernardy Rość, Lucyny Kędzierskiej, Ludgardy Sieńko, Filomeny Krupowicz, Alicji Kochanowskiej, Heleny Gołko.
Konkurs na tkaninę dwuosnowową w Janowe organizowany jest od 1993 r. Jego głównym celem jest  motywowanie nielicznych już aktywnych tkaczek do zachowania unikalnej techniki i tradycji janowskiego ośrodka tkackiego, tworzenie warunków do rozwoju aktywności twórczej, promocja sztuki i rękodzieła ludowego. Każdego roku komisja konkursowa ogłasza temat wiodący kolejnej edycji. W roku 2012, jubileuszowy XX konkurs odbędzie się pod hasłem „Obrzędy i zwyczaje doroczne”.


Spotkanie z Ryszardem Bołtowiczem; wystawa szopek bożonarodzeniowych
Ryszard Bołtowicz – z zamiłowania rzeźbiarz, od 1999 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Największą jego realizacją jest dwanaście ponad dwumetrowych rzeźb, w miejscu upamiętniającym stracenie powstańców styczniowych na skraju rezerwatu Krzemienna Góra. W mniejszych realizacjach artysty odnajdziemy kapliczki, scenki z życia wsi, przedstawiające prostych ludzi z atrybutami ich codziennych zajęć, szopki i postacie świętych. Ze szczególną czułością artysta rzeźbił wielokrotnie postać papieża Polaka - Jana Pawła II. Uczestniczył w wielu wystawach i przeglądach organizowanych w naszym województwie. Prace Ryszarda Bołtowicza znajdują się w Izbach Regionalnych na Białostocczyźnie, Muzeum Podlaskim w Białymstoku oraz w zbiorach kościelnych i prywatnych

Szczegółowych informacji udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK tel: 85 740-37-15, 85 740-37-16, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.