infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

"Młodzi wirtuozi" - Suwałki 9 grudnia 2011

"Młodzi wirtuozi" - Suwałki 9 grudnia 2011

"Młodzi wirtuozi"

9 grudnia 2011, godz. 19.00

Klubu Jednostki Wojskowej 1747 (ul. Wojska Polskiego 40, Suwałki)


Bilety: 8 zł (normalny), 6 zł (ulgowy – młodzież), 4 zł (ulgowy – emeryci i renciści) do nabycia w Informacji ROKiS oraz przed koncertem. Uczniowie szkół muzycznych – wstęp bezpłatny

 

Wraz z Suwalską Orkiestrą Kameralną „Camerata dell’Arte” wystąpią młodzi utalentowani artyści:

  • klarnecista Krzysztof Grzybowski
  • kontrabasista Karol Cieśluk.
Dyrygować będzie Rafał Janiak. W programie Koncert klarnetowy A-dur KV 622 i Symfonia 39. Es-dur KV 543 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Fantazja na  motywach opery „Lunatyczka” W. Belliniego G. Botessiniego.

 

Karol Cieśluk (ur. 28.03.1992)

Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w wieku 12 lat. W roku 2011 ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną  II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Obecnie jest studentem pierwszego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina filii w Białymstoku w klasie prof. Leszka Sokołowskiego. Do największych jego osiągnięć należy zaliczyć: II miejsce w II Makroregionalnym Konkursie Uczniów Klas Kontrabasu w Warszawie (2007 r.), II miejsce oraz nagroda specjalna im. Wiktora Gadzińskiego ufundowana przez Rae Harrisa i Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym „Wratislavia” we Wrocławiu (2008 r.), Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. S. Woytowicz w Jaśle (2008 r.), IV miejsce (2008 r.) oraz I miejsce (II nie przyznano) i nagroda specjalna (2011 r.) w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. W. Gadzińskiego w Katowicach, I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych I i II st. w Warszawie (2010 r.), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym „Bass 2010” w Berlinie, II miejsce na Spotkaniach Kontrabasowych w Mielcu (2010 r.), I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II st. w Warszawie (2011 r.), I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Elblągu (2011 r.).

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2007/2008, 2009/2010, 2011), programu stypendialnego Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej (2009/2010 i 2010/2011), stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2010/2011) oraz stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego (stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej uczniom uzdolnionym artystycznie, 2011 r.), jak również członek Młodej Polskiej Filharmonii (2011 r.).

Swe umiejętności doskonalił m.in. w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie prowadzonych przez prof. Leszka Sokołowskiego (w latach 2006, 2008, 2009, 2010 i 2011), Janowieckich Interpretacjach Muzyki w Janowcu nad Wisłą prowadzonych przez prof. Leszka Sokołowskiego (w latach 2005 i 2007), II Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Kozłówce w klasie prof. Leszka Sokołowskiego (2011 r.), seminariach kontrabasowych organizowanych przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku, prowadzonych przez takich muzyków jak: prof. Andrzej Mysiński (UMFC), Bartosz Sikorski (Wiener Philharmoniker), Dariusz Mizera (Opernhaus Zurych). Brał udział w Warsztatach Kontrabasowych prowadzonych przez Bogusława Furtoka (Radio-Sinfonie-Orchester Frankfurt) w Akademii Muzycznej w Katowicach, kursie „Sommersymfoni” w Valdres (Norwegia), jak również w „Chamber Music Course&Festival Musica Mundi” w Rixensart (Belgia).

Występował na koncercie z Sandomierską Orkiestrą Festiwalową Brevis na XVIII Festiwalu Muzyki w Sandomierzu w 2008 roku, na koncercie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii miasta Równe (Ukraina) pod dyrekcją Wojciecha Mrozka w Warszawie, podczas tournee z RIAS JugendOrchester; m.in. występ podczas festiwalu „Young Euro Classic” w Konzerthaus Berlin. Brał udział w Koncercie Laureatów Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. CEA 2010 w studiu S1 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowanym przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, w koncercie dyplomantów OSM II st. w Białymstoku wraz z orkiestrą symfoniczną UMFC filii w Białymstoku w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej, wielokrotnie również koncertował z Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną ZSM.

 Rafał Janiak - Dyrygent i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w klasie prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) pod kierunkiem prof. Stanisława Moryty (2010) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie.

W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych, wśród nich I nagrodę  I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), a także wyróżnienie na  51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010).

Dwukrotnie był laureatem „Studenckiego Nobla” (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009) oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009).

Twórczość Rafała Janiaka obejmuje kilkadziesiąt utworów napisanych na różnorodną obsadę wykonawczą – od solowej, przez kameralną, symfoniczną, po wokalno-instrumentalną i z użyciem mediów elektronicznych. Jego utwory prezentowane były zarówno w kraju jak i zagranicą, m.in. w Filharmonii Narodowej i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w St. Petersburgu, a wykonywały je takie zespoły, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Filharmonia Dolnośląska, Sudecka, Polski Chór Kameralny oraz Chór Filharmonii i Opery Podlaskiej.

Artysta zapraszany jest do udziału w prestiżowych krajowych festiwalach muzycznych: Musica Polonica Nova (Wrocław), Legnickie Conversatorium Organowe, Gwiazdy Promują (Jelenia Góra), a także międzynarodowych: Gaude Mater (Częstochowa), Laboratorium Muzyki Współczesnej (Białystok), WDR – Musikfest (Münster, Niemcy) i in.

W czerwcu 2011 roku Rafał Janiak podczas swojego koncertu dyplomowego poprowadził Orkiestrę Filharmonii Narodowej, wykonując m.in. Koncert wiolonczelowy h-moll A. Dvoraka z Marcinem Zdunikiem jako solistą i V Symfonię D.Szostakowicza.

Od tego sezonu objął funkcję dyrektora artystycznego orkiestry Camerata Viva działającej w Warszawie. Obecnie jest asystentem w Katedrze Kompozycji swojej macierzystej uczelni.

 

Krzysztof Grzybowski (20 lat)

swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 2000 roku, zdając do klasy perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ełku. Jako utalentowany młody perkusista założył z bratem akordeonistą zespół grający muzykę klasyczną i rozrywkową, zdobywając laury na wielu konkursach muzyki kameralnej, m.in. w Olsztynie, Giżycku czy Mławie. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 13 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Ełku pod kierunkiem Marcina Łukawskiego. Od 2007 roku kontynuował swą edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku w klasie prof. Beniamina Przeździęka. Od początku swej przygody z klarnetem prowadzony jest również przez dr. Wojciecha Mrozka. Od 2010 roku jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku w klasie dr. Wojciecha Mrozka. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Kownie, Warszawie, Olsztynie, Olecku, Szczecinie, Wrocławiu, Jastrzębiu Zdroju. Występował na wielu scenach Polski, jak również za granicą (m.in. Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Filharmonia Podlaska, Filharmonia Narodowa, Filarmonica de Zaragoza). Brał udział w licznych seminariach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Eduarda Brunnera, Juliana Blissa, Wojciecha Mrozka, Mirosława Pokrzywińskiego, Andrzeja Janickiego, Aleksandra Romańskiego, Marka Schillera i wielu innych znakomitych klarnecistów. Jest również dwukrotnym stypendystą  „Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej”. W październiku wystąpił z towarzyszeniem ukraińskiej orkiestry YUPITER Chamber Orchestra w koncercie „Cudowne Dzieci”, który odbył się na zamku w Sandomierzu.

 

Nagrody:

- I miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim – maj 2011

- II miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im Stefanii Wojtowicz w Jaśle – kwiecień 2011

- III miejsce na I Międzynarodowym Konkursie „Kaunassonorum” w Kownie – marzec 2011

- wyróżnienie w VIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju – listopad 2010

- wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie klarnetowym w Szczecinie – kwiecień 2010

- wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim – maj 2009

- II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym w Szczecinie – kwiecień 2008

- III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Olecku – maj 2007