infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Monodram I.Jun, W.Komasa - Suwałki 8/9 grudnia 2011

Monodram I.Jun, W.Komasa - Suwałki 8/9 grudnia 2011

 

W ramach tegorocznych Spotkań z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza" będzie można obejrzeć jako przedstawienia towarzyszące konkursowi dwa znakomite monodramy w wykonaniu jurorów. Obydwa w sali granatowej Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki (ul. T. Noniewicza 71, Suwałki). Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Informacji ROKiS (ul. T. Noniewicza 71) w godz. 8.00-18.00.

 

Monodram Ireny Jun pt. "To Miłosz"

8 grudnia 2011 (czwartek) o godz. 16.30

na podstawie  wierszy Czesława Miłosza

scenariusz, i reżyseria: Irena Jun

 

Scenariusz monodramu został skomponowany jako wędrówka po literackiej biografii Czesława Miłosza, wielkiego poety, wybitnego człowieka i myśliciela. W scenicznym monologu Irena Jun podąża za życiorysem laureata literackiej nagrody Nobla, przemierza szlak wiodący przez wiersze autora „Doliny Issy”. Ukazuje drogę młodego poety ku dojrzałej mądrości, odkrywa Miłosza na swój sposób, nadaje jego słowom nowe znaczenia. „Od pierwszego słowa Jun ustanowiła dla mnie normę słowa w teatrze. I od pierwszego razu zaburzyła relację teatralne – prywatne. To było obcowanie z przedstawieniem i z osobą, mimo że nieznaną, od razu bliską – napisał o jednym z  przedstawień w wykonaniu Ireny Jun Piotr Gruszczyński.


Monodram Wiesława Komasy pt. "Błogosławiony trud"

 9 grudnia 2011 (piątek) o godz. 18.00

na podstawie tekstów Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Wittlina, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, Romana Brandstaettera, Pabla Nerudy.


Tematycznym spoiwem łączącym wszystkie prezentowane przez artystę utwory jest człowiek i jego relacja z otaczającym go światem – będącym od zawsze fascynującym i zarazem niepokojącym fenomenem. Spektakl ten to próba przekazania i wyrażenia ogólnego ludzkiego doświadczenia Tajemnicy – objawiającej się pod postacią Boga i nierozerwalnie związanego z Nim bytu – człowieka. Poprzez poetyckie, niezwykle sugestywne wizje wielkich twórców aktor stara się więc odnaleźć uniwersalny mianownik ludzkiej duszy. Eksponuje, posiłkując się tekstami tak w istocie różnych od siebie artystycznych osobowości, nieustanne, piękne i tragiczne, przypisane każdemu ziemskiemu trwaniu  pragnienie i dążenie do harmonii, miłości, szczęścia. Ukazuje rozpaczliwą walkę o godność i sens ludzkiego istnienia, wieczne poszukiwanie Prawdy i Wspólnoty, których pierwotnym źródłem, a jednocześnie doskonałym uosobieniem, jest w tym przypadku Boska Instancja. Niezwykła siła wybitnego aktorstwa Wiesława Komasy, którego jedynym środkiem wyrazu pozostaje słowo poety oraz ciało, mimika, gest, rozświetla na „moment” wnętrze człowieka – zagubionego w otchłaniach własnego jestestwa i wciąż próbującego odczytać boskie znaki umieszczone na krzywych liniach oddanego mu w zastaw życia, gdyż owa odwieczna rola niestrudzonego poszukiwacza pozwala przetrwać zdradliwe zawirowania wielkiej i nieprzebranej wody istnienia, dostrzec cel małych codziennych zmagań ze światem, będących w istocie wielką walką o wartość człowieczeństwa.

IrenaJun_02_copy_800x600IRENA JUN -  Aktorka, monodramistka, reżyser i pedagog.  Absolwentka PWST w Krakowie. Od wielu lat związana z warszawskim Teatrem STUDIO. Tu, w zespole Józefa Szajny, a potem Jerzego Grzegorzewskiego grała w ich najważniejszych spektaklach nagradzanych w wielu krajach świata. Dzięki kreacjom stworzonym w przedstawieniach Antoniego Libery została uznana za jedną z najwybitniejszych na świecie aktorek beckettowskich. Występowała też w teatrze francuskim.  Jest ceniona jako wybitna recytatorka i monodramistka. Pasjonuje się interpretacją tekstu poetyckiego. W swoim Jednoosobowym Teatrze Poezji od lat realizuje spektakle poetyckie grane i nagradzane w kraju i za granicą. Stale współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, ma w swoim dorobku także kilkanaście ról w Teatrze Telewizji. Jako reżyser zrealizowała wiele przedstawień, odkrywając dla teatru dramatycznego arcydzieła literatury ze szczególnym uwzględnieniem klasyki polskiej. Zajmuje się również edukacją teatralną. Jest wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, prowadzi warsztaty, jest jurorem ogólnopolskich konkursów recytatorskich i festiwali teatralnych.

Wielokrotnie nagradzana na festiwalach i przeglądach teatralnych, m.in. WROSTJA/OFTJA (Wrocław) – za wykonanie „Sonaty księżycowej” wg wierszy Ritsosa i Seferisa, za „Pastorałki polskie” J. Harasymowicza, za monodram „Śmierć Ofelii” wg S. Wyspiańskiego, za monodram „Czarownica musi przyjść”, za monodram „Pan Tadeusz”  wg A. Mickiewicza, nagroda im. I. Rzeszowskiej, Nagroda Publiczności im. L. Zamkow i L. Herdegena; OPZTMF/KONTRAPUNKT (Szczecin) – Wielka Nagroda Publiczności za spektakl „Pastorałki polskie”; OKT „Klasyka Polska” (Opole) – za rolę kobiecą w przedstawieniu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” wg W. Gombrowicza, za rolę Wernyhory w przedstawieniu „Wesele” S. Wyspiańskiego; Festiwal Prapremier (Bydgoszcz) – za oryginalną realizację tekstu poetyckiego w spektaklu „Utwór o matce i ojczyźnie”; Feliks Warszawski – za rolę w przedstawieniu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”, Złota Maska za reżyserię „Ballad i romansów” A. Mickiewicza w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Komasa-fot.MichaGral_800x600Wiesław Komasa – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy; także reżyser teatralny, lektor i recytator. Ukończył PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Pracował w teatrach w Kaliszu, Poznaniu i w Zespole Janusza Wiśniewskiego w Warszawie. Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, m.in. u takich reżyserów jak: I. Cywińska, J. Wiśniewski, J. Jarnuszkiewicz, P. Łazarkiewicz, M. Treliński, M. Łazarkiewicz, F. Bajon, A. Żuławski. Z zespołem J. Wiśniewskiego zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień na największych festiwalach europejskich i światowych. Jest też wielokrotnym laureatem Festiwalu Małych Form Teatralnych we Wrocławiu. W swoim dorobku artystycznym ma również prace reżyserskie w teatrach Torunia, Bydgoszczy, Zielonej Góry, Gdyni, Białegostoku, Paryża. Obecnie gra gościnnie w teatrach warszawskich, m.in. w Teatrze Studio wspólnie z I. Jun w „Filozofii po góralsku” J. Tischnera, w Teatrze Współczesnym z Mają Komorowską, w „Mimo wszystko” i w Teatrze Polonia Krystyny Jandy w sztuce „Przygoda”. Napisał książkę poetycką pt. „Mieć jak rzeka swoje źródło”. Ostatnio zagrał w filmie w reżyserii K. Łukaszewicza pt. „Lincz”, który został nagrodzony Złotym Jantarem  na Festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie.

Otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 Tekst i zdjęcia przesłane przez ROIKS Suwałki.