infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Wystawa J,Jagielskiego - Suwałki 25 listopada 2011

Wystawa J,Jagielskiego - Suwałki 25 listopada 2011

Wernisaż prac poznańskiego artysty Jacka Jagielskiego
 
25 listopada, o godz. 17.00
 
galeria "Chłodna 20", Suwałki
 
Jagielski TRANSITION
 


JACEK JAGIELSKI - urodzony w 1956r. w Wyrzysku. W latach 1989-1984 studiował w PWSSP w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu rzeźby i rysunku. Od 2008 r. jest profesorem zwyczajnym. Pracuje na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej UAP, gdzie aktualnie prowadzi pracownię rzeźby. Obecnie pełni funkcję prorektora ds. artystycznych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Mieszka w Poznaniu, wystawia w kraju i za granicą.

Jagielski_TRANSITIONWYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE:

1984 – „Przestrzeń podwójna” – Galeria „Akumulatory 2”, Poznań
1985 – „Rosa” – Galeria „AT”, Poznań
1990 – „Przelot II ”– Berllanderi Sculpture Workshop, Berllanderi – Wielka Brytania
1992 – „Stalagmit” – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galeria „Wejście”, Warszawa
2001 – „Auf Zeit” – Kunstverein Munsterland, Coesfeld – Niemcy
2003 – „Paralela” – „Galeria Działań”, Warszawa
2004 – „Powiew” – Biuro Wystaw Artystycznych, Zielona Góra
2008 – „Oczekiwanie” – Galeria „XX1”, Warszawa
2009 – „Trwanie” – Galeria „Oranżeria”, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
2010 –  „Carpe Diem” – Górnośląskie Centrum Kultury, Galeria „Sektor”, Katowice

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE:

1987 – „Discret vievs” – Kunsthallen Brands Klaedefabrik, Odense – Dania
1988 – „Międzynarodowe Seminarium Sztuki” – Centrum Sztuki Współczesnej –Zamek Ujazdowski, Warszawa
1996 – „Pomiędzy” – Tallinn Art. Hall Gallery, Tallin – Estonia
1999 – „Rozszerzanie przestrzeni” – Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
2001 – „Sculpture and object VI” – „Galeria Z”, Bratysława – Słowacja
2003 – „Breaking silence” – Centrum Sztuki Współczesnej Inner Spaces – Poznań
2004 – „Oder I Odra” – Kunstraum Kreuzberg Bethanien, Berlin – Niemcy
2005 – „Faunomania” – Roda Sten, Goteborg – Szwecja
2005 – „Freiheit und Verantwortung” – Universitat der Kunste, Berlin – Niemcy
2008 – „Powstanie Sztuki” - Mazowiecki Festiwal Artystów, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Radom
2008 – “Cross over” – Kulturspeicher Dorenthe, Ibbenburen – Dorenthe – Niemcy
2010 – „Przeplot” – Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź

O swojej twórczości mówi: „Poruszamy się w kręgu nieustającego ciągu pytań o człowieka, jego miejsce, rolę, jakość. Te pytania nie tracą nic ze swojego zakresu i aktualności, lecz wręcz przeciwnie – rozszerzając się, tworzą nowe, inne, o odmiennym i niespotykanym dotąd zabarwieniu. W swoich pracach próbuję postawić pytania wobec człowieka jako całości, z jego wrażliwością, emocjami, oczekiwaniami, niepewnością i marzeniami. Interesuje mnie on sam – człowiek z całym swoim indywidualnym wnętrzem, z nieustającą koniecznością podejmowania decyzji co do których nigdy do końca nie jest całkowicie pewny”.Aleksandra Sobiecka o Jacku Jagielskim:

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, m. in. w poznańskich galeriach „Akumulatory II”, „AT”, „Arsenał”; warszawskich „Studio”, „Galeria Działań”, Centrum Sztuki Współczesnej Galeria „Wejście”, „XX1”; we wrocławskich „Foto Medium Art”, „Awangarda” i „Galerii Miejskiej” oraz w Lublinie, Zielonej Górze, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi... Wystawiał także w Danii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Republice Czeskiej, Estonii, na Litwie, w Niemczech, Szwecji, na Ukrainie i innych.

Jacek Jagielski zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, tworzy realizacje przestrzenne o konstrukcji klarownej, w wyznaczonym sobie wymiarze artystycznym. Realizowane prace – zdominowane przez wielorakie związki człowieka, postrzegane w kategoriach personalnego czasu i pamięci, zawierające znamiona wewnętrznej wrażliwości autora – skłaniają do indywidualnej refleksji.

Tworzywem i materią są występujące w nich elementy naturalne – takie jak kamień czy ptasie pióro – obok zastosowanych, tradycyjnych surowców rzeźbiarskich, tj. drewna, brązu, ceramiki. Często w jego pracach zawarty jest element ruchu, współtworzący nie tylko sferę wizualną, ale odnoszący się do napięcia i emocji chwili – wyraża specyfikę upływu, trwania oraz przemijania. Za tym wszystkim w pracach Jagielskiego kryje się człowiek z jego problemami, oczekiwaniami, marzeniami, rozterkami i intymnym wnętrzem. Prace wielokrotnie odnoszą się do miejsca, w które je wpisuje i z którym współtworzą integralną całość. Obszary, które artysta prezentuje i  których „dotyka”, są jego – indywidualne i własne – lecz przez kreowane obiekty mogą docierać do każdego z nas. Jego dorobek cechuje różnorodność form i zróżnicowanie skali – od drobnych, niewielkich utworów, po duże założenia przestrzenne – jednakże wszystkie one niosą zamierzone przez niego przesłanie, zawsze czytelne, o dużej sile wewnętrznej ekspresji.

Tekst i zdjęcie przesłane przez:

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach

ul. T. Noniewicza 71

16-400 Suwałki