infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Wystawa prac H. Musiałowicza - Mielnik

Wystawa prac H. Musiałowicza - Mielnik

Wystawa prac Henryka Musiałowicza

od 24 października 2011 roku

Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej przy ulicy Brzeskiej 71 w Mielniku

 

Wystawa prac Henryka Musiałowicza Wystawa prac Henryka Musiałowicza
Henryka Musiałowicz

 

Otwarcie Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej

W Mielniku nad Bugiem, niewielkiej miejscowości na południu województwa podlaskiego powstaje muzeum. Wystawa inaugurująca jego działalność pokazuje, że miejsce to może stać się ważnym punktem na turystycznej i kulturalnej mapie Podlasia.

Muzeum w Mielniku
Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej

Ośrodek otwiera swoje podwoje z wielką pompą – nowocześnie przebudowany, a jednocześnie stylowy obiekt po dawnym kinie „Górnik” już na zewnątrz robi spore wrażenie. Wejście do środka pokazuje, że i tutaj zadbano o ciekawą formę. Mile zaskakuje też ekspozycja, która inauguruje działalność muzeum – jest to wystawa prac Henryka Musiałowicza, artysty w przeszłości związanego przez wiele lat z Mielnikiem, którego prace do tej pory pokazywane były na całym świecie. W Mielniku można zobaczyć niezwykłe drewniane rzeźby Musiałowicza, przypominające totemy, a także obrazy, kolaże i sztandary. Wszystkie dzieła składające się na tą wystawę zostały podarowane Gminie Mielnik przez samego artystę.

Wystawa prac Henryka Musiałowicza Wystawa prac Henryka Musiałowicza Wystawa prac Henryka Musiałowicza

 

Muzeum w Mielniku będzie funkcjonować pod nazwą Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej i zajmować się gromadzeniem i propagowaniem wiedzy o tej części Podlasia. „Wystawa prac Musiałowicza to pierwszy krok. Chcemy przybliżać całą przebogatą historię i kulturę ziem pogranicza, ludzi związanych z naszymi stronami i mieszkających tu, a także wyjątkową przyrodę tych terenów. Liczymy, że nasze ekspozycje zainteresują nie tylko mieszkańców okolicy” – mówi Grzegorz Śnieżko, kierownik muzeum.

 

Z pewnością Ośrodek będzie miał się czym zajmować, gdyż ciekawostek związanych z Mielnikiem i okolicami jest wiele. Jest odkrywkowa kopalnia kredy, są przepiękne krajobrazy, dzięki którym Mielnik bywa nazywany „Bieszczadami Podlasia”, jest ciągle dzika rzeka Bug – jedna z ostatnich tak dużych, nieuregulowanych rzek Europy. Są ludzie pamiętający tradycyjne ludowe zwyczaje i sprzęty, jest ciągle żywa tradycyjna mowa. Poza tym ten uroczy zakątek Podlasia zawsze przyciągał artystów i inne nietuzinkowe postacie. Dawniej bywał tu malarz Ignacy Pieńkowski, ksiądz proboszcz – przyjaciel Witkacego, od lat 50. Henryk Musiałowicz. Dziś swoje miejsce na ziemi znaleźli tu m.in. aktorka Marta Ławińska, fotografik Piotr Cieśla, dziennikarka TVN Anna Maruszeczko, pieśniarka Ludmiła Wiszeko, malarz i ikonograf Jarosław Wiszenko czy też malarz i twórca ceramiki Witold Illinicz-Zeydel.

 

Kto jeszcze nie był w Mielniku – niech otwarcie Ośrodka i wystawa Musiałowicza będzie dla niego pretekstem. Wystawę można oglądać od 24 października 2011 roku w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej przy ulicy Brzeskiej 71 w Mielniku. Wernisaż wystawy i uroczyste otwarcie Ośrodka odbędzie się w niedzielę 23 października o godzinie 15.00. Uroczystość została objęta patronatami honorowymi Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego.

Komentarze 

 
+2 #1 Justyna Kasjaniuk 2011-10-25 09:54
Serdecznie zapraszamy na wspaniałą i dającą do myślenia wystawę prac współczesnego malarza i rzeźbiarza Henryka Musiałowicza. Do końca listopada w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej wstęp wolny!
To tylko 140 km od Warszawy, 120 od Białegostoku, 140 od Lublina - idealnie na weekendowy wyjazd za miasto. Polecam!
Cytować