infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Maraton Kresowy „W Krainie Ozów” - 4 września 2011 Suwalszczyzna

Maraton Kresowy „W Krainie Ozów” - 4 września 2011 Suwalszczyzna

Spis treści
Maraton Kresowy „W Krainie Ozów” - 4 września 2011 Suwalszczyzna
Podsumowanie rajdu
Wszystkie strony
Maraton Kresowy „W Krainie Ozów”

4 września 2011

Start: godz. 11.00, centrum miasta przed Urzędem Miejskim ul. A. Mickiewicza, Suwałki

Meta: ośrodek narciarski Szelment - Góra Jesionowa

 

Maraton Kresowy ze startem w Suwałkach, to królewski etap całego cyklu.

W tym roku zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Meta została ulokowana w ośrodku narciarskim Szelment na Górze Jesionowej, zwanej suwalską Fudżijamą.  Góra uważana jest za symbol Suwalszczyzny. Z jej wierzchołka można podziwiać przepiękną panoramę Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

 

Już 4 września maratończycy odczują każdym mięśniem prawdziwe MTB. Nie będzie zwrotów „prawie jak w górach”, „podobnie do”. VIII etap Maratonów Kresowych będzie kwintesencją tego, co pcha amatorów do uczestnictwa w wyścigach typu MTB.

maraton kresowy suwalszczyzna Maraton Kresowy Suwlszczyzna 2011

Trasa trzeciego już w historii Kresowych, maratonu na Suwalszczyźnie, biegnie przez piękne obszary gmin Suwałki i Jeleniewo, a przede wszystkim przez niezwykły Suwalski Park Krajobrazowy. Znakiem charakterystycznym Suwalszczyzny są rynnowe jeziora i pagórki utworzone przez lodowiec. Pozostałe po nim głazowiska  stanowią dziś jedną z licznych atrakcji turystycznych. Nad Czarną Hańczą, na północ od Suwałk, na obszarze 1 hektara leży w ziemi ok.10 tys. głazów. W pobliskim Głazowisku Bachanowo rozmiary niektórych kamieni mają  9 m w obwodzie.

 

Suwalski Park Krajobrazowy obejmujący m.in. głazowiska, był pierwszym tego typu parkiem utworzonym w Polsce. Zapierające dech w piersiach panoramy zachwycają i każą się zatrzymać choć na chwilę. Malownicze jeziora ukryte wśród pagórków, które pokryte są łąkami i lasami wyglądają jak obrazy zatrzymane w kadrze źrenicy. Dlatego trasa maratonu może rywalizować o miano najpiękniejszej w Polsce. Z punktu widokowego w Smolnikach można zobaczyć aż siedem jezior!

Maraton Kresowy Suwlszczyzna 2011

Trasa jest przyjemnie pofałdowana. Strome, długie zjazdy, na których można z łatwością osiągnąć prędkość w granicach 70km/h przyprawiać mogą o zawrót głowy mniej doświadczonych rowerzystów. Dlatego warto pamiętać, że cenną rzeczą jest mieć głowę na karku. Warto zachować rozsądek szczególnie na zjeździe do Wodziłek, gdzie znajduje się słynna melenna staroobrzędowców. Na długim i trudnym techniczne zjeździe do Jaczna dreszczyk emocji mogą poczuć nawet liderzy klasyfikacji generalnej!

Pokonywanie technicznych, długich podjazdów będzie okazją do zmierzenia się z własnymi słabościami, bo liczy się przede wszystkim duch walki.

Suwalszczyzna

Wyścig już tradycyjnie będzie  rozgrywany na 2 dystansach :

  • Maraton (około 67km)
  • Mini (27km).

Warto się sprawdzić na tym etapie. To jedna z najładniejszych tras wyścigów MTB w Polsce, w skali trudności Maratonów Kresowych - najcięższa. Będzie na niej wszystko: dużo ostrych zjazdów, jeszcze więcej podjazdów, kilkanaście kałuż i na koniec podjazd na Górę Jesionową, z której widok wynagrodzi zmęczenie. Najlepszy prezent na zakończenie wakacji.

 

Zapisy i więcej informacji na temat maratonu : Maratony Kresowe - "W krainie Ozów"