infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Letnie Kino Plenerowe - Hajnówka 19-20 sierpnia 2011

Letnie Kino Plenerowe - Hajnówka 19-20 sierpnia 2011

Letnie Kino Plenerowe

19-20 sierpnia 2011,

Hajnówka, amfiteatr miejski

 

Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce serdecznie zaprasza na LETNIE KINO PLENEROWE. Nocne pokazy filmów pod gwiazdami odbędą się 19-20.08.2011 w amfiteatrze miejskim w Hajnówce.

Niespodzianką będzie PREMIERA filmu o współczesnej Hajnówce zrealizowanego przez Tomasz Onikjuka oraz film o Hajnówce z 1966 roku, którego reżyserem jest wszystkim znana Tamara Sołoniewicz. Oprócz tego zobaczymy wybrane filmy reżyserów Białostocczyzny: Tamary Sołoniewicz, Piotra Nesterowicza oraz Tomasza Onikijuka.

Projekt realizowany jest w ramach obchodu Jubileuszu 60 lecia Praw Miejskich Hajnówki.

 kino_letnie_Hajnówka

 

Tamara Sołoniewicz  1938-2000

- reżyser i scenarzysta filmowy. Urodziła się w rodzinie przedwojennej, białoruskiej inteligencji w Narewce. Absolwentka wydziału filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Dziennikarskiego. Od połowy lat 60. związana z Telewizją Polską, pracowała w Dzienniku Telewizyjnym, redakcji reportażu Programu I, redakcji społecznej i filmu dokumentalnego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Łodzi. W latach 90. współpracowała z regionalnym oddziałem Telewizji Białystok..

 

Film dokumentalny to dziedzina, w której Tamara Sołoniewicz osiągnęła wszystko. Jej filmy zyskały miano autorskich, niepowtarzalnych. To duży komplement dla twórcy telewizyjnego. Chociaż nie była tak znana jak telewizyjni prezenterzy, to jej filmy poruszały tysiące widzów.

Tematem większości jej filmów była rodzinna Białostocczyzna. Reżyserka posługiwała się motywami ikonograficznymi, symbolicznymi obrazami, często rezygnowała z komentarza na rzecz wymownej ścieżki dźwiękowej. Wiele jej filmów było nagradzanych na festiwalach w kraju i zagranicą. Najbardziej znane i utytułowane jej filmy to: "Matecznik" – złoty Ekran w 1975 roku, "Antygona w stodole” – nagroda Brązowego Lajkonika na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie, "Hela Pacewiczówna z Zadworzan" – srebrny Lajkonik na FFD, "Ziemia" – Gran Prix FFD, "Wąski tor" – w 1981 roku nagroda "Solidarności" oraz pierwsza nagroda na Festiwalu Filmów Społeczno-Politycznych w 1984 r., "Polski podrzutek" – nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 1997 roku.

O wszechstronności działań Tamary Sołoniewicz świadczy chociażby realizacja filmu o polskich Tatarach do Cyklu „Ginące cywilizacje" na zamówienie Discovery, którego już niestety nie ukończyła. Pozostawiła 19 filmów. Ostatniego filmu już nie skończyła.

 

Piotr Nesterowicz

(ur.1967)- syn znanego operatora Mikołaja Nesterowicza. Przygodę z filmem rozpoczął w 1983 roku, pomagając na planie produkowanego przez TVP fabularnego tryptyku pt. "Kresowa Ballada". Od tego czasu stale współpracuje z redakcjami Programu 1 i 2 TVP (reportaż, film dokumentalny, publicystyka).
Jest autorem kilkunastu felietonów i reportaży zajmujących się m.in. problematyką społeczną związaną z mniejszościami narodowymi i religijnymi. W 2000 roku pracował jako asystent reżysera przy ostatnim filmie dokumentalnym Tamary Sołoniewicz pt. "Tatarzy Polscy" z cyklu "Ginące Cywilizacje".
Juror konkursu fotograficznego „Podlasie w obiektywie”  organizowanego przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Jego filmy autorskie to: "Jednego życia za mało" 1996, ”Pocztówka z nieba” 2006, „Ruska Polka” 2008 .

 

Tomasz Onikijuk

(ur. 1978) Hajnowianin. Fotografik. Od kilku lat zajmuje się dokumentowaniem lokalnych wydarzeń kulturalnych. Laureat nagród w konkursach fotograficznych m.in. „Podlasie w obiektywie”, „Portrety Hajnowian”. Nominowany do tytułu „Hajnowianin Roku” w Plebiscycie Kuriera Porannego w 2009, 2010. Współorganizator Festiwalu Muzyki Rockowej ROCKOWISKO HAJNÓWKA. Realizuje cykl filmowy pod nazwą „Zapomniany świat Podlasia” dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Pierwszy film z tego cyklu zatytułowany „Przewłoka wiecznie żywa”, drugi  „Kurhany-magiczne miejsca Hajnowszczyzny” premierę będzie miał zimą tego roku.

Autor filmów m.in.: „Jest takie miejsce” 2008 (wyświetlany podczas Festiwalu Filmowe Podlasie Atakuje) „Powroty- Rockowisko Hajnówka 2009”, „Szukając Boga” 2009, „Klimaty- Rockowisko Hajnówka 2010”.

 

19.08.2011- piątek

  1. „Miasto na skraju Puszczy” 1966- reż. Tamara Sołoniewicz

Film dokumentalny z telewizyjnego cyklu "Z kamerą po kraju". Opowiada o przeszłości i teraźniejszości Hajnówki - miasteczka położonego na skraju Puszczy Białowieskiej. Obraz, choć utrzymany w konwencji realnego socjalizmu, na pewno wzbudzi wiele ciepłych uczuć wśród widzów. Jednych przeniesie w lata ich młodości, innym pomoże wyobrazić sobie dawną Hajnówkę, jej piękne drewniane zabudowania, ówczesne życie miejskie.

  1. 2. „Przystanek Hajnówka” 2011, PREMIERA !!- realizacja Tomasz Onikijuk

Film powstał specjalnie z okazji  Jubileuszu 60 lat praw miejskich Hajnówki. Jest to film dokumentalny o współczesnej Hajnówce. To remake’m filmu Tamary Sołoniewicz z 1966 roku. Dzieli oba filmy 45 lat, łączy temat - Hajnówka rysuje się nam jako urokliwa miejscowość z historią, kulturą i ludźmi tworzącymi niepowtarzalny charakter tego miejsca, jako przystanek, na którym warto wysiąść w drodze do Puszczy…

  1. Przewłoka wiecznie żywa”2010- reż. Tomasz Onikjuk

Film dokumentalny dotyczący Hotelu Robotniczego znajdującego się w Rezerwacie Przewłoka. Pokazuje historię tajemniczego miejsca w Puszczy Białowieskiej, oraz ludzi, którzy byli z nim związani. Film wzbogacony jest starymi fotografiami z lat 1970 – 1990, oraz opowieściami ludzi tam niegdyś mieszkających i pracujących. Hotel już dziś nie funkcjonuje, został zamknięty w latach 80-tych, od tego czasu popadając w ruinę. Przy okazji filmu została zorganizowana wystawa archiwalnych zdjęć i rysunków Bogusławy Czarkowskiej pokazujących lata świetności Hotelu Robotniczego z Przewłoki. Wystawę można oglądać w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Film został zrealizowany dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

  1. 4. Ruska Polka” 2008- Reż. Piotr Nesterowicz

Fabuła filmu toczy się w rejonie Puszczy Białowieskiej, w dawnym miasteczku żydowskim Orli. Orlę zamieszkuje prawosławna mniejszość białoruska i rodziny katolickie , stanowiace z kolei mniejszość w skali regionu. Jest to opowieść o tolerancji i współżyciu prawosławnych, katolików i baptystów w miasteczku, w którym życie toczy się w tle siedemnastowiecznej synagogi. Film ukazuje specyficzną orlańską rzeczywistość, o tyle ciekawą, gdyż widzianą oczami dzieci- przez co nieco bajkową i magiczną.

  1. Pocztówka z nieba” 2006- Reż. Piotr Nesterowicz

Dokument ten jest swoistym hołdem złożonym swemu ojcu Mikołajowi Nesterowiczowi. W filmie przedstawiony jest dorobek Koli – wybitnego operatora filmowego i telewizyjnego, fotografika - widziany oczami prostych i szczerych ludzi, mieszkańców rodzinnej wioski Orli. Przed kamerą wspominają Mikołaja, jego pierwsze, młodzieńcze fascynacje sztuką robienia zdjęć, talenty rysownicze i filmowe. O Koli opowiadają między innymi jego przyjaciele: kolega ze szkolnej ławy oraz właściciel baru, któremu dziennikarz przysyłał pocztówki z podróży po całym świecie. Filmową opowieść uzupełniają fragmenty filmów m.in. Tamary Sołoniewicz, do których zdjęcia realizował Mikołaj Nesterowicz. Mikołaj Nesterowicz, przez wiele lat pracy w Telewizji Polskiej, jest współautorem ponad 300 filmów dokumentalnych i reportaży, a także wielu zdjęć. Pośmiertnie, jego wystawa zdjęć „Kobiety świata” ukazana została w całości w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce (2005 r.)

 

20.08.2011 - sobota

  1. Białowieża w sercu Puszczy” 2010– PREMIERA !!- Reż. Piotr Nesterowicz

Premiera najnowszego filmu Piotra Nesterowicza. Dokument pokazujący Białowieżę ze wszystkimi jej walorami przyrodniczymi, turystycznymi. Nie zabrakło Białowieskiego Parku Narodowgo, Muzeum Przyrodniczo-Leśnego oraz Restauracji Carskiej, czy Nocy Kupały.

  1. Jednego życia za mało”1996- Reż. Piotr Nesterowicz

Pierwszy film Piotra Nesterowicza, jeszcze dyplomowy. Opowiada o malarzu Stanisławie Hermanowiczu, który stracił wzrok w wieku 25. lat. Mimo to nie przestał malować. Pozwala mu to w pewien sposób powrócić do świata ludzi widzących. Po opanowaniu techniki rysunku i malarstwa, zaczął przelewać na papier zapamiętane wizerunki zwierząt, głównie dzikich ptaków oraz barwnych abstrakcji, które zwie "powidokami". W momencie realizacji filmu wyraził nadzieję, że dokument pomoże mu nawiązać kontakt z innymi niewidomymi malarzami, którzy nie chcą żyć w izolacji. Dokument był wielokrotnie wyświetlany na kanałach Ale Kino, Planete.

  1. Ziemia” 1977- reż. Tamara Sołoniewicz

Film dokumentalny. Portret chłopa, bezgranicznie przywiązanego do ziemi, który mimo podeszłego wieku nie chce zrezygnować z ojcowizny. Film nagrodzony Grand Prix „Złoty Lajkonik” na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie (1978) oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów społeczno-politycznych w Łodzi(1977).

  1. Kresowa ballada 1935” 1985– reż. Tamara Sołoniewicz

Fabularyzowany dokument pokazujący wieś białostocką w latach 30. XX wieku. Film prezentuje mieszkańców wraz z folklorem, obrzędowością i strojem. Są tam białoruscy chłopi, których rytm życia wyznacza przyroda: sianokosy, żniwa.... Są białoruskie chaty z ikonami, chłopskie lniane, haftowane koszule, Żyd handlujący garnkami, szeptucha, pani nauczycielka – Polka. Film ten ma charakter etnograficzny. Cechuje go dbałość o szczegóły zwyczajów, kostiumów i języka.“Kresowa Ballada” miała być w założeniu pierwsza częścią Tryptyku Narwiańskiego. Kolejne części opowiadać miały o losach ludności białoruskiej w okresie powojennym i współcześnie. Te, niestety, z braku funduszy nie doczekały się realizacji.

 

Organizator:

Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

Ul. 3 Maja 42

17-200 Hajnówka

Tel. 85 682 28 89

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka.

„Letnie kino plenerowe w Hajnówce” wsparli :

-          Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim, Odział w Hajnówce

-          Bank Gospodarki Żywnościowej, Odział w Hajnówce

-          Sklep  METALOWY w Hajnówce

-          Kancelaria Notarialna Marek Wasiluk

Piotr Nesterowicz 

(ur.1967)- syn znanego operatora Mikołaja Nesterowicza. Przygodę z filmem rozpoczął w 1983 roku, pomagając na planie produkowanego przez TVP fabularnego tryptyku pt. "Kresowa Ballada". Od tego czasu stale współpracuje z redakcjami Programu 1 i 2 TVP (reportaż, film dokumentalny, publicystyka).
Jest autorem kilkunastu felietonów i reportaży zajmujących się m.in. problematyką społeczną związaną z mniejszościami narodowymi i religijnymi. W 2000 roku pracował jako asystent reżysera przy ostatnim filmie dokumentalnym Tamary Sołoniewicz pt. "Tatarzy Polscy" z cyklu "Ginące Cywilizacje".
Juror konkursu fotograficznego „Podlasie w obiektywie”  organizowanego przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Jego filmy autorskie to: "Jednego życia za mało" 1996, ”Pocztówka z nieba” 2006, „Ruska Polka” 2008 .